Yatırım yapmaya başla!

Facebook Haberleri Doğrulamak için Yeni Bir Denetim Mekanizması Geliştiriyor!

Sosyal medya devi Facebook, platformda paylaşılan haberleri yeni bir sistem ile denetleyecek.
Facebook Haberleri Doğrulamak için Yeni Bir Denetim Mekanizması Geliştiriyor!

Popüler sosyal medya platformu Facebook, içerisinde barındırdığı trafik gereği haber paylaşımı alanında büyük yer tutuyor. Dünya üzerindeki hemen her haber kaynağının, kullanıcılara ulaşmak için Facebook’u araç olarak kullandığı biliniyor. Böylesine yoğun haber trafiğinin yaşandığı bir mecrada hiç şüphesiz, asılsız haberler de yer alabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde güvenilir haber kaynağına sahip olmak için testler gerçekleştirdiği belirtilen sosyal medya devi bu durumla baş edebilmek için nasıl bir yöntem kullanacağını ortaya koydu. Şirket asılsız haberlerin önüne geçmek için platformda paylaşılan haberleri Türkiye’de teyit.org adresinden doğrulama yoluna gidiyor.

Haberler ‘teyit.org’ adresinde İncelenecek

Sosyal medya platformu milyonlarca kullanıcının yer aldığı ortamda aslı astarı olmayan haber kaynaklarının yer almasını engellemek için yeni bir adım atıyor. Uluslararası Doğruluk Kontrol Ağı sertifikasına sahip olan teyit.org ile yapılacak iş birliği ile Facebook’ta yer alan asılsız olma olasılığı içeren haberler incelenecek.

Hayata geçirilecek proje ile alanında uzman kişiler tarafından asılsız olma ihtimali olan haberler incelenecek ve bu haberler doğruluk türlerine göre yeniden kategorilendirilecek. Yapılan denetlemenin ardından asılsız olduğu bildirilen haberler, Facebook haber kaynağında en alt sıralarda gösterilecek ve bu sayede kullanıcıların bu içerikleri görme ihtimali en aza indirilecek.

Asılsız Haber Paylaşanların Reklam Vermesi ve Para Kazanması Engellenecek

Facebook, teyit.org ile hayata geçireceği yeni proje ile asılsız olaran nitelediği haber kaynaklarına çeşitli yaptırımlar da uygulayacak. Bu tarz haber paylaşımı yapan kaynakların öncelikle reklam vermesi ve sayfaların para kazanması engellenecek.

Konuyla ilgili Facebook Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Nilay Erdem yaptığı açıklamalar ile yeni uygulanacak haber doğrulama sistemi hakkında şu ifadelere yer verdi.

“İnsanların Facebook üzerinde doğru bilgi görmek istediğini biliyoruz. Biz de aynı şeyi amaçlıyor ve doğru olmayan bilgilerin topluluğumuz için zararlı olduğuna inanıyoruz. Üçüncü taraf haber doğrulama kuruluşlarıyla birlikte çalışarak platformumuzda paylaşılan asılsız haberlerin belirlenmesi ve yayılmasının engellemesi konusunda attığımız adımlara bir yenisini daha eklemeyi amaçlıyoruz.

Facebook olarak üçüncü taraf haber doğrulama programımızda tüm dünyada sadece Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı’na kayıtlı olan haber doğrulayıcılarla çalışıyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’de de programımızı, öncelikli olarak haberlere konu olmuş içeriklerin doğruluğunun teyit edilmesine odaklanan teyit.org ile birlikte hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki süreçte de asılsız haberlerle mücadele konusundaki çalışmalarımızı her düzeyde sürdürmeye devam edeceğiz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum