Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Aşı Yasağına Aykırı Reklamlar Yayınlandığı İddia Ediliyor

Aşı karşıtı grupların Facebook’taki yasağa rağmen kendi reklamlarını yayınladıkları iddia edildi.
Facebook’un Aşı Yasağına Aykırı Reklamlar Yayınlandığı İddia Ediliyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, geçmiş yıllardan bu yana hızla büyüdü ve globalde 2.5 milyarı aşkın kullanıcıya ulaştı. Sınırsız bir veri akışının olduğu platform, olmaması gereken içeriklerle de kimi zaman adındna söz ettiriyor. Son yıllarda dünyanın pek çok bölgesinde aşı karşıtı propagandaların yapıldığına tanık oluyoruz. Bu tarz kampanyaları yürütenlerin ilk adresi ise sosyal medya platformları oluyor. Facebook, Instagram, Twitter gibi mecralarda geçmişte aşı karşıtı pek çok içerik ortaya çıkmıştı.

Uzmanlar ise bu gibi yanlış bilgilerin insanları yanlış bilgilendirdiğini ve sağlık açısından risk oluşturduğunun altını çiziyor. Facebook bu durumun önüne geçmek adına geçmiş dönemde aşı karşıtı reklamların yayınlanmasına izin vermeyeceğini duyurmuştu. Ancak gelen son bir haber bu yasağın delinmiş olabileceğine işaret ediyor. Aşı karşıtlığı yapmak isteyen bazı grupların sosyal medya devinin algoritmasını aşarak kendi reklamlarını yayınladığı söyleniyor.

Aşı Karşıtı Reklamlar Yayınlandı

Aşı Karşıtı Reklamlar Yayınlandı

Gündeme gelen son haber Facebook’ta aşı karşıtına dair koyulan yasakların aşıldığı yönünde. Earthley adlı bir alternatif tıp şirketinin Facebook ve Instagram’da boğmaca aşısı yerine kendi geliştirdikleri tedavi yöntemine dair reklam yayınladığı belirtiliyor. Bu reklamların Facebook’un daha önce koymuş olduğu kuralları net bir şekilde ihlal ettiğinin altı çiziliyor. Söz konusu tedavi yönteminin uzman kuruluşlar ve veri doğrulama organizasyonları tarafından onaylanmadığına dikkat çekiliyor.

Facebook’ta bu tarz reklamların yayınlanmasına kesinlikle izin verilmiyor ancak alternatif tıp şirketinin çeşitli hesap ve gruplar aracılığı ile sosyal medya platformu üzerinden aşı karşıtlığı propagandası yaptığı belirtiliyor. Facebook’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade ediliyor. Şirket Earthley adı verilen şirket tarafından yayınlanan reklamların kendi kurallarını ihlal etmediğini belirtiyor.

Bu durumla ilgili detaylı bir açıklama yapmayan sosyal medya devi, henüz bir yaptırım uygulamış değil. Dolayısıyla söz konusu reklamlar halen Facebook’ta yayınlanmaya devam ediyor. Uzmanlar bu reklamların Facebook’un reklam politikasını geliştirmede yetersiz kaldığını düşünüyor. Yapılan yorumlar bir platformda kuralların açık olmasına rağmen bu tarz reklamların yayınlanmasına izin verildiği yönünde. Facebook’un bu duruma karşı önümüzdeki günlerde bir adım atıp atmayacağı merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum