Yatırım yapmaya başla!

Facebook Arkadaş Öneri Sistemini Daha Güvenli Hale Getiriyor

Sosyal medya devi arkadaş önerisi yaparken artık telefon numaralarından yararlanmayacağını açıkladı.
Facebook Arkadaş Öneri Sistemini Daha Güvenli Hale Getiriyor

Popüler sosyal medya platformu Facebook, dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı ile kendi alanının lider uygulaması olmaya devam ediyor. Geçmiş yıllardan bu yana kitlesi sürekli büyüyen şirket için kullanıcıların güvenliğini sağlamak büyük önem arz ediyor. Son yıllarda sosyal medya platformunun veri ihlalleri ile sıkça gündeme geldiğine tanık oluyoruz. Milyonlarca ABD vatandaşının verilerinin sızdırıldığı Cambridge Analytica halen hafızalardaki yerini koruyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde milyon kullanıcısının kişisel verilerinin olduğu internet erişimine açık bir veritabanı ortaya çıktı. Facebook ise bu ve benzeri olayların tekrarlanmaması adına önlemler alıyor. Bilindiği üzere kullanıcı etkileşiminin yüksek olması adına sosyal mecra insanlara arkadaş önerileri sunuyor. Ancak burada da güvenlik açısından riskli bir durum olduğunu düşünen şirket, öneri sistemi için yeni bir karar aldı.

Telefon Numarası ile Arkadaş Önerilmeyecek

Telefon Numarası ile Arkadaş Önerilmeyecek

Geçtiğimiz günlerde veri ihlalleri nedeniyle Facebook’a Federal Ticaret Komisyonu tarafından 5 milyar dolarlık dev bir ceza kesilmişti. Sosyal medya devi bu yaptırım sonrası yeni kararlar almaya başladı. Bu kararlardan sonuncusu ise arkadaş öneri sistemine yönelik oldu. Bilindiği üzere sosyal mecra kullanıcılara arkadaş olabilecekleri kişilere dair öneriler sunuyor. Facebook’ta hesap güvenliğini sağlamak adına iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi mevcut. Kullanıcılar bu korumayı sağlamak adına telefon numaralarını eriyor.

Arkadaş önerilirken ise bugüne kadar Facebook kullanıcıların telefon numaralarından yararlanıyordu. Alınan karar ile artık hesaplara tanımlı telefon numaraları arkadaş önerilirken kullanılmayacak. Sosyal medya devi bu politikasını ilk olarak Ekvador, Libya, Pakistan, Etiyopya ve Kamboçya’da kullanıma sunacak. Bu sistem iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmiş olan kullanıcılar için geçerli olacak. Facebook’un yeni sistemi 2020’nin ilk aylarında uygulamaya koyması bekleniyor.

Bununla beraber mevcut kullanıcıların ise telefon numaralarını silip yeniden eklemeleri gerektiği belirtiliyor. Halihazırda yaygın olarak kullanılan iki faktörlü kimlik doğrulaması başta Facebook olmak üzere sosyal medya uygulamalarında sıkça tercih edilen bir yöntem. Buna rağmen şirketler tarafından bu bilgiler kötü amaçla kullanılabiliyor. Geçtiğimiz günlerde mikro blog sitesi Twitter yanlışlıkla bu verileri sızdırdığını itiraf etmişti. Facebook’un bu anlamda almış olduğu son karar ise oldukça sevindirici.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum