Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Apple’dan Messenger için Özel Bir İstekte Bulundu

Facebook, Messenger’ın iOS platformunda varsayılan mesajlaşma uygulaması olarak kullanılmasını istiyor.
Facebook, Apple’dan Messenger için Özel Bir İstekte Bulundu

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları arasında başı çeken Facebook, her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Şirket bunun yanı sıra Instagram ve anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın da sahibi konumunda. Bu uygulamalar mobilde Android ve iOS ekosistemlerinde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

iOS’un geliştiricisi olan Apple ise son yıllarda haksız rekabet ve tekelci davranma suçlamaları ile karşı karşıya kalıyor. Bugüne kadar yayınlanan iOS sürümlerinde Apple kendisine ait pek çok uygulamayı zorunlu bir şekilde varsayılan olarak sunuyordu. İnternet tarayıcısının Safari ya da Apple’ın kendi e-posta uygulaması bu şekilde geliyor ve kullanıcılar bunu değiştiremiyordu.

iOS 14 ile beraber Apple bu konuda bazı uygulamaların değiştirilmesine izin vermeye başladı. Şirket yeni işletim sistemi ile web tarayıcısının ve e-posta uygulamasının değiştirilmesine izin vermeye başlıyor. Facebook ise buradan yola çıkarak Messenger için benzer bir çözüm önerisinde bulundu.

Messenger iOS’ta Varsayılan Olabilir

Messenger iOS’ta Varsayılan Olabilir

Sosyal medya devi Facebook mesajlaşma uygulaması Messenger’ın iOS kullanıcıları için varsayılan olarak kullanılmasını istiyor. Bununla ilgili Facebook’un Apple’ı ikna etmek istediği gelen bilgiler arasında. Facebook Başkan Yardımcısı Stan Chudnovsky konuyla ilgili, “İnsanların telefonlarında farklı bir mesajlaşma uygulamasını varsayılan seçenek olarak belirleyebilmesini istiyoruz. Günümüzde her şey bu doğrultuda ilerliyor” diye konuştu.

Messenger’ın ana mesajlaşma uygulaması olarak nasıl bir deneyim sunacağı soru işareti olabilir. Ancak Facebook bu durumun kullanıcıların seçimine bırakılmasını istiyor. Bilindiği üzere Android kullanıcıları uzun zamandır varsayılan mesajlaşma uygulamalarını değiştirebiliyor. Sektöre yakın kaynaklar Apple’ın bu konuda bir esneklik sunma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor.

Apple bu yolu izlemesinde kullanıcı gizliliğinin önemini öne çıkarıyor. Uygulama geliştiriciler ise Apple’ın bu hamlesi ile tekelci bir politika izlediğini iddia ediyor. ABD’li teknoloji devi son dönemde Epic Games, Spotify gibi şirketlerin bu nedenle tepkisini çekiyor. Kısa zaman önce Facebook özelinde App Store’daki komisyon politikasından geçici bir süreliğine de olsa geri adım atılmıştı.

Bilindiği üzere Apple, App Store’da bulunan uygulamalardan yüzde 30 oranında komisyon alıyor. Facebook sözcüsü yapılan anlaşmayla ilgili, “Apple, üç aylık kısa bir süre vermeyi kabul etti ve bunun ardından zor durumdaki işletmeler, yine Apple’a %30 App Store komisyonunun tamamını ödemek zorunda kalacak” açıklamasını yapmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum