Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Apple ile Olan Davasında Epic Games’i Destekliyor

Apple ile Epic Games arasında Fortnite nedeniyle yaşanan çekişmeye Facebook da katıldı.
Facebook, Apple ile Olan Davasında Epic Games’i Destekliyor

Apple’ın uygulama mağazası App Store, iOS ekosistemindeki tüm uygulamaların yer aldığı bir platform olarak biliniyor. Geliştiriciler buradaki uygulamaları üzerinden gelir elde ediyor. Apple ise uygulamama geliştiricilerden aldığı komisyonlar ile uzun zamandır tartışılıyor. Pek çok geliştirici bu oranların çok yüksek olduğu gerekçesiyle Apple’a tepki gösteriyor.

Hatırlanacağı üzere popüler Battle Royale oyunu Fortnite üzerinden Apple ile Epic Games karşı karşıya gelmişti. Epic komisyon ödememek adına Fortnite içerisinde alternatif bir ödeme yöntemi geliştirmiş ve bu durum Apple’ın yaptırım uygulamasına neden olmuştu.

Teknoloji devi şok bir karar ile oyunu App Store’dan kaldırma kararı almıştı. Bu durum sonrası iki şirket kılıçları çekti. Epic Games, Apple’a karşı dava açtı ve bu süreç halen devam ediyor. Süreç bu şekilde devam ederken sosyal medya devi Facebook’tan önemli bir adım geldi. Şirket davada Apple aleyhine katılmayı istiyor.

Facebook’tan Epic Games’e Destek

Facebook’tan Epic Games’e Destek

Sosyal medya devi Epic Games’in Apple’a karşı olan mücadelesinde destek olmak istediğini belirtiyor. Bu bilgi Facebook’un, Apple’ın gizlilik politikalarını eleştirdiği bir reklam kampanyası sırasında ortaya çıktı. Facebook’ta gizlilik ve kamu politikası direktörü Steve Satterfield Çarşamba günü konuyla ilgili katıldığı bir konferansta, “Mahkemenin Apple’ın haksız politikalarının geniş kapsamlı etkisini anlamasının gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Apple yöneticileri ise Facebook’un gizlilik politikasına aykırı hareket ettiğini ve kullanıcılardan olabildiğince fazla veri toplamak istediğini belirtiyor. Hatırlanacağı üzere Facebook bu konuda geçmişi sabıkalı bir şirket. 2016’da düzenlenen ABD seçimlerinde milyonlarca kullanıcının verileri Cambridge Analytica adlı şirket ile paylaşılmıştı.

Facebook bu durum sonrası büyük darbe yedi. Güven kaybeden sosyal medya şirketi ayrıca 5 milyar dolar ceza ile karşı karşıya kalmıştı. Sosyal medya devinden gelen bu adım sonrası Epic Games’ten bir açıklama gelmedi. Ancak davaya Facebook’un da katılması sonrası ne gibi gelişmeler yaşanabileceği merak konusu.

Apple, Fortnite ve diğer uygulamalar içerisinde yapılan satın alma işlemlerinden yüzde 30 komisyon alıyor. Önümüzdeki yıl içerisinde iki şirket arasındaki davada yeni duruşmalar görülecek. Halihazırda Fortnite halen App Store’da yer almıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum