Yatırım yapmaya başla!

Facebook’tan Açıklama: “Ne Kadar Aktif O Kadar İyi, Ne Kadar Pasif O Kadar Kötü”

Facebook'tan "sosyal medyada vakit geçirmek bizi kötü mü etkiliyor" sorunsalına cevap geldi. İşte şirket uzmanlarının konu hakkındaki yorumları...
Facebook’tan Açıklama: “Ne Kadar Aktif O Kadar İyi, Ne Kadar Pasif O Kadar Kötü”

Platformların hayatımızın içine biraz daha girmesiyle birlikte sosyal medyanın üzerimizde yarattığı etkileri de haliyle daha çok merak ediliyor. Kimileri sosyal medya bağımlılığının negatif sonuçlarına dikkat çekerken kimileri de bu mecraların hayatımıza getirdiği yenilikleri vurgulamayı tercih ediyor.

Kısacası; sosyal medya konusunda insanlar adeta ikiye bölünüyor. Ve bu noktada ünlü isimlerin ortaya attığı iddialarla kullanıcıların kafası daha da karışıyor. Örneğin daha geçtiğimiz günlerde yaşanan olay, sosyal medya konusunda bizi yine dumura uğrattı.

Çünkü eski Facebook yöneticisi Chamath Palihapitiya çarpıcı açıklamalarla gündeme oturmuş, sosyal medyayı eleştiri yağmuruna tutmuştu.

 Eski Facebook Yöneticisi Chamath PalihapitiyaArdından Facebook Chamath Palihapitiya’nın suçlamalarına cevap vermiş, şirketin refah üzerindeki etkilerini artırmak için sürekli çalıştıklarını ifade etmişti. Ve sonrasında Palihapitiya tam bir geri vites yaparak “Facebook’un dünyada iyilik için çalışan bir güç olduğuna” inandığını belirtmişti.

Yani demem o ki sosyal medya konusunda kafalar gerçekten karışık!

Sosyal Medya Konusunda Kafalar KarışıkVe Facebook’ta araştırmacı bilim insanı olarak çalışan Moira Burke’nin yaptığı yeni açıklama, bu karmaşanın üzerine bildiğiniz tuz biber serpti.

Zira uzman, “sosyal medyada vakit geçirmek yararlı mı, çevrimiçi dünya iletişimi nasıl etkiliyor, sanal ortam sadece vaktimizi mi öldürüyor” gibi merak edilen soruları, farklı bir şekilde yanıtladı.

Facebook’un blogunda yayınlanan makaleye göre kullanıcılara hem iyi hem de kötü haberler var.

Facebook'tan Kullanıcılara Hem İyi Hem Kötü HaberDaha doğrusu, Facebook’un kişiler üzerindeki etkileri, onun nasıl kullanıldığıyla alakalı değişiyor. Mesela; Michigan Üniversitesi’nde bir grup öğrenciden 10 dakika boyunca haber kaynağındaki içeriklere bakınması istenmiş. Ve bu grubun, platformda etkileşim içinde olan diğer gruba kıyasla düşük modda oldukları gözlemlenmiş.

Ayrıca linklere normalden daha fazla tıklayan ve postlara daha çok beğeni atan kişilerin, bunları normal derecede yapanlara kıyasla kötü durumda oldukları saptanmış.

Facebook'ta Aktif Olmak Kişiye İyi HissettiriyorUzmanlar bunun nedeni konusunda kesin bir yargıya ulaşamasalar da Facebook’u böyle kullananların kendilerini başkalarıyla kıyaslayabileceklerini düşünüyorlar.

Diğer taraftan, Facebook’ta aktif olan, paylaşımlar yapıp yorumlar yazan ve arkadaşlarıyla mesajlaşanların, bundan dolayı mutlu oldukları belirtilmiş.

Facebook’ta aktif olmanın kişiye pek çok yönden iyi geldiğini savunan uzmanlar, bu şekilde bağların güçlendirildiğini öngörüyorlar.

Facebook'ta Pasif Kalanlar Daha DepresifBu arada, daha mutlu insanların Facebook’ta daha çok etkileşime geçiyor olabileceği, morali bozuk olanların ise Facebook’ta daha pasif kalıyor olabileceği de söyleniyor. Kısacası, sonuca tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan sorunsalı ile varılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum