Yatırım yapmaya başla!

Facebook, ABD Seçimlerine Kısa Bir Süre Kala Siyasi Reklamları Yasaklayacak

Sosyal medya devi düzenlenecek ABD Başkanlık Seçimleri öncesi önlemleri artıracağını açıkladı.
Facebook, ABD Seçimlerine Kısa Bir Süre Kala Siyasi Reklamları Yasaklayacak

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, Kasım ayında düzenlenecek ABD Başkanlık Seçimleri öncesi alacağı önlemleri açıkladı. Hatırlanacağı üzere 2016 yılında yapılan seçimlerde sosyal medya devi Cambridge Analytica skandalı ile anılmış ve maddi manevi zarar görmüştü.

Facebook benzer durumlarla karşı karşıya kalmamak adına önümüzdeki Kasım ayında düzenlenecek seçimlerde işi sıkı tutmak istiyor. Sosyal medya devi düzenlenecek başkanlık seçimleriden bir hafta önce platformdaki siyasi reklamları yasaklayacağını açıkladı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise son dönemde ABD’de yaşanan şiddet olaylarına değinerek, “İnsanların oy verirken karşılaşabilecekleri zorluklardan endişe ediyorum. Ülkemizin böylesine bölünmüş olması ve seçim sonuçlarının sonuçlandırılmasının günler hatta haftalar alması nedeniyle, ülke genelinde sivil huzursuzluk riskinin artmasından da endişeleniyorum.” açıklamasında bulundu.

Facebook Siyasi Reklamları Engelleyecek

Facebook Siyasi Reklamları Engelleyecek

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz dönemde mikro blog sitesi Twitter, siyasi reklamları tamamen yasakladığını açıklamıştı. Şirketin bu kararı Trump yönetiminin epey tepkisini çekmişti. Facebook ise o dönem böyle bir karar alma gereği duymadığını açıklamıştı. Ancak 3 Kasım’da ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek ve mevcut başkan Donald Trump ile başkan adayı Joe Biden kozlarını paylaşacak.

Bu tarihten bir hafta öncesine kadar yani 27 Ekim tarihine kadar platformda siyasi içerikli reklamlar yayınlanabilecek. Ancak bu tarih sonrası söz konusu reklamlar tamamen kaldırılmış olacak.

Seçimler Öncesi Ek Önlemler Alınacak

Seçimler Öncesi Ek Önlemler Alınacak

Sosyal medya devi siyasi reklamlara yönelik uygulamasının yanı sıra seçimlerin huzur içinde gerçekleştirilmesi için çeşitli önlemler alacağını açıkladı. Facebook’un seçimlere yönelik alacağı ek önlemler şu şekilde:

  • Oylamaya katılanların COVID-19 olacaklarını iddia eden gönderileri kaldıracağız ve oylamayı caydırmak için COVID-19’u istismar edecek gönderilere karşı konuyla ilgili doğrulanmış bilgilerin olduğu bir bağlantı ekleyeceğiz.
  • Örneğin, yasal oy kullanma yöntemlerinin dolandırıcılığa yol açacağını iddia ederek, seçimin sonucunu meşrulaştırmayı veya oylama yöntemlerinin meşruiyetini tartışmayı amaçlayan içeriğe bilgi etiketi ekleyeceğiz.
  • Herhangi bir aday veya kampanya nihai sonuçlar gelmeden zafer ilan etmeye çalışırsa, yayınlarına insanları Reuters ve Ulusal Seçim Havuzu’nun resmi sonuçlarına yönlendiren bir etiket ekleyeceğiz.

Mark Zuckerberg seçimlere dair yaptığı değerlendirmede, “Demokrasimizin bu meydan okumaya dayanacak ve özgür ve adil bir seçim yapacak kadar güçlü olduğuna inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum