Yatırım yapmaya başla!

Facebook, ABD Seçimleri Sonrası Dezenformasyona Karşı Önlem Alacak

Sosyal medya devi ABD Başkanlık Seçimleri sonrası siyasi reklamları yasaklayacağını açıkladı.
Facebook, ABD Seçimleri Sonrası Dezenformasyona Karşı Önlem Alacak

Günümüzde haber akışı ve bilginin yayılmasında sosyal medya uygulamalarının çok büyük bir yere sahip olduğu biliniyor. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, TikTok ve Snapchat gibi pek çok sosyal medya her gün kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Dünya gündeminin nabzının artık sosyal medyada tutulduğunu söyleyebiliriz.

Ülkelerde yaşanan gelişmeler insanlar tarafından konuşuluyor ve yankı uyandırıyor. Bu uygulamalar arasında en büyük kitleye ise Facebook sahip olmakta. Dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın aktif kullanıcısı olan sosyal medya güvenilir bir platform olmayı amaçlıyor. Hatırlanacağı üzere 2016’da düzenlenen ABD Başkanlık Seçimleri’nde Facebook’un kullanıcı verilerini sızdırdığı ortaya çıkmıştı.

Cambridge Analytica skandalı olarak bilinen bu olay nedeniyle sosyal medya devi 5 milyar dolar ceza ödemek durumunda kalmış ve büyük itibar kaybı yaşamıştı. Bilindiği üzere Kasım ayında yine başkanlık seçimleri düzenlenecek. Facebook bu durumların tekrarlanmaması adına sıkı önlemler almayı sürdürüyor.

Facebook Seçim Sonrası için Önlem Alıyor

Facebook Seçim Sonrası için Önlem Alıyor

3 Kasım günü ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek ve tüm dünya çıkacak sonucu merakla bekliyor. Seçimde mevcut Başkan Donald Trump ve demokratların adayı Joe Biden kozlarını paylaşacak. Bu süreçte sosyal medyada dezenformasyonun önlenmesi büyük önem teşkil ediyor. Daha önce Twitter siyasi içerikli reklamların engelleneceğini açıklamıştı. Benzer bir açıklama da Facebook’tan gelmiş ve Trump ve Biden’ın seçim maratonu içerisinde reklamlara yer verilmeyeceği belirtilmişti.

Facebook seçim öncesi yeni bir karar aldı ve seçim gecesi adayların başkanlık yarışını kazandığı yönündeki siyasi içerikli reklamlara izin vermeyeceğini açıkladı. Bu kararın seçim sonrasında bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla alındığı belirtiliyor. Sosyal medya devi oylama sürecinin herhangi bir sıkıntı olmadan gerçekleştirilmesini istiyor. Bununla beraber seçimin gidişatını etkilyecek bir organizasyonun parçası olmak istemiyor.

Resmi sonuçların 3 Kasım’da açıklanmayacağını belirten uzmanlar, halon sonuçlara güvenmemesinden endişe duyuyor. Facebook’un almış olduğu bu kararın bir benzerini daha önce Google da almıştı. Arama motoru devi seçim reklamlarını tamamen yasaklayacağını açıklamıştı.

Facebook Herkesi Oy Vermeye Çağırdı

Facebook Herkesi Oy Vermeye Çağırdı

Şirket bilgi kirliliğinin önlenmesi adına önlemler alırken, vatandaşları da seçimlerde oy vermeye davet ediyor. Sosyal mecra daha önce seçimle ilgili doğru bilgilerin yer alacağı Seçim Bilgilendirme Merkezi’ni hayata geçirmişti. Sisteme bugüne kadar 2.5 milyon ABD’li seçmenin kayıt yaptırdığı belirtiliyor.

Şirket hayata geçirdiği sistemle ilgili “Pandemi nedeniyle pek çok eyalet seçim sürecinde değişiklikler yaptı, biz de insanların bu kafa karıştırıcı süreçte yollarını kaybetmemeleri için onlara yardım etmek üzere Seçim Bilgilendirme Merkezi’ni tasarladık. Seçim Bilgilendirme Merkezi, COVID-19 Bilgilendirme Merkezi’nin yaptığının aynısını seçimler için yapacak.” açıklamasını yaptı.

Uzmanlar seçime kadar olan süreçte ve sonrasında sosyal medya şirketlerine büyük iş düştüğünü belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum