Yatırım yapmaya başla!

Facebook ABD Protestolarına Karşı Şiddeti Öven Hesapları Kapatıyor

ABD’de ırkçılık karşıtı gösteriler devam ediyor ve bu kişilere karşı şiddeti savunan hesaplar Facebook tarafından kaldırılıyor.
Facebook ABD Protestolarına Karşı Şiddeti Öven Hesapları Kapatıyor

Son günlerde ABD’de yaşanan olaylar tüm dünyanın başlıca gündem maddelerinden biri halini almış durumda. Minneapolis’te siyahi vatandaş George Floyd bir polis tarafından gözaltına alındığı sırada öldürüldü. Yaşanan bu olay sonrası ülkedeki ırkçılık tartışmaları yeniden alevlendi. ABD’nin dört bir yanında ve başka ülkelerde de ırkçılık karşıtı protesto yürüyüşleri düzenleniyor. Aynı zamanda ABD’de çok sayıda yağma olayı gerçekleşiyor.

Dünyanın önde gelen pek çok şirketi ırkçılığa karşı tepkisini net bir şekilde ortaya koydu. Sosyal medya devi Facebook da bu olaylara kayıtsız kalmıyor. Ancak Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile Trump’tan yana tavır takınmış ve çeşitli çevrelerin tepkisini çekmişti.

Hatta geçtiğimiz günlerde Zuckerberg’in açıklamaları nedeniyle bazı Facebook çalışanları istifa etmeye başlamıştı. ABD olayları sosyal medyanın da bir numaralı konusu oldu ve her gün sayısız paylaşım yapılıyor. Bu paylaşımlardan bazıları ise şiddeti öven içeriklere sahip olmakta. Facebook bu gibi paylaşımları yapan hesapları kaldırmaya başladı.

Facebook Şiddeti Öven Hesapları Kaldırıyor

Facebook Şiddeti Öven Hesapları Kaldırıyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’ta ABD’de yaşanan olaylara dair aralıksız şekilde paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımların büyük bölümü ırkçılık karşıtı olmakla beraber bazıları ise bu protestoları düzenleyen kişilere şiddet uygulanması gerektiğini savunuyor. Sosyal medya devi bugüne kadar ırkçılık yanlısı paylaşımlarda bulunan 190 hesabı kaldığını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Facebook yöneticilerinden Brian Fishman, “Bu grupların destekçilerinin ve üyelerinin protestolara fiziksel olarak gitmeyi planladıklarını ve bazı durumlarda silahla gitmeye hazırlandıklarını gördük.” diye konuştu. Yasaklanan grupların daha sonra farklı isimler ile yeniden Facebook’ta hesap açtığı ve benzer faaliyetlere devam ettiği biliniyor.

Facebook geçtiğimiz yılın Mart ayında ırkçılık karşıtı faaliyetleri resmi olarak yasakladığını duyurmuştu. Bu kapsamda ABD olayları nedeniyle kural dışı faaliyetlerde bulunan hesaplara geçit verilmeyeceği belirtiliyor. Facebook’un bu konuyla ilgili kalıcı bir çözüm bulup bulamayacağı ise merak ediliyor.

Uzmanlar ABD’deki protesto olaylarının sürdüğü sürece Facebook’ta benzer durumların yaşanabileceğinin altını çiziyor. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde devlet kurumları ile bağlantılı hesapların paylaşımlara etiket ekleyeceğini ve öne çıkaracağını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum