Yatırım yapmaya başla!

FaceApp’ın Geliştiricisi Kullanıcı Verilerini Topladığı İddialarına Yanıt Verdi

Sosyal medya dünyasını kasıp kavuran FaceApp’a yönelik veri toplama iddiası yaygın bir şekilde dile getiriliyor. Şirket ise bu iddiaları yalanlayan bir açıklama yaptı.
FaceApp’ın Geliştiricisi Kullanıcı Verilerini Topladığı İddialarına Yanıt Verdi

Son birkaç gündür sosyal medya kullanıcılarının büyük bölümünü FaceApp uygulaması etkisi altına almış durumda. İnsanların yaşlılık ve gençlik hallerine dair etkileyici tahminlerde bulunan popüler uygulama, kısa sürede milyonlarca kişinin tutkusu haline gelmiş durumda. Rusya merkezli bir şirket tarafından geliştirilen uygulama, sahip olduğu yapay zeka algoritması sayesinde insanların gelecekteki hallerine dair müthiş tahminlerde bulunuyor.

Kısa sürede popüler olan uygulamaya dair eleştiriler de gelmeye başladı. Bu eleştirilerin başında ise FaceApp’ın veri topladığı iddiaları olmakta. Hatta geçtiğimiz gün yapılan bir çalışmada FaceApp’ın iOS uygulamasında cihazların galerisine izinsiz erişim sağladığı ortaya çıkmıştı. Veri gizliliğine dair eleştirilere karşın FaceApp’ın geliştiricisi sessizliğini bozdu ve iddiaları reddeden bir açıklama yaptı.

FaceApp’tan Veri Güvenliği Açıklaması

FaceApp’tan Veri Güvenliği Açıklaması

Bilindiği üzere kullanıcıların FaceApp’ı kullanmak için kendi fotoğraflarını yüklemesi gerekiyor. Bu durum veri ihlali iddialarını beraberinde getiriyor. Milyonlarca insanın #AgeChallenge etiketi adı altında kendi resimlerini sosyal ağlarda paylaşması kimi bazı çevrelerde endişe yaratmış durumda. Şirket bugüne iddialara yönelik bir açıklama yapmamıştı. Ancak uygulamanın geliştiricisi sessizliğini bozdu ve yüklenen fotoğrafların 48 saat içerisinde sunucularından silindiğini açıkladı.

Yayınlanan açıklama metninde kullanıcılardan gelen taleplerin kabul edildiği vurgulanarak, “Yüklenen fotoğrafların çoğu, yüklendiği tarihten itibaren 48 saat içerisinde sunucularımızdan siliniyor. Kullanıcılar tarafından gelen verilerin silinmesi taleplerini ise kabul ediyoruz. Destek ekibimiz şu an oldukça yoğun olsa da bu taleplere öncelik gösteriyoruz” ifadelerine yer verildi.

Şirket uygulamanın çalıştığı alanın kendi bulut sunucuları olduğunu ve başka bir sunucuya transerinin mümkün olmadığını açıkladı. Geliştiriciye yönelik Rus hükümetine casusluk yaptığı iddiaları da dile getirilmekte. Yapılan açıklamada böyle bir durumun söz konusu olmadığı vurgulandı.

FaceApp ABD ile Rusya’nın Arasını Açabilir

FaceApp ABD ile Rusya’nın Arasını Açabilir

FaceApp’ın kısa sürede milyonların beğenisini toplaması, ABD’de senato yetkililerinin de dikkatini çekmiş durumda. ABD Senatosu’nda azınlık lideri Chuck Schumer, FBI ve Federal Ticaret Komisyonu kurumlarını ulusal güvenliği sağlamaları adına harekete geçmelerini çağırdı. Söz konusu kurumların yetkililerine mektup yazan Schumer, FaceApp’ın insanların yüzünü yaşlandıran bir uygulama olduğunu ve ulusal güvenlik adına tehdit oluşturduğunu söyledi.

Wireless Lab’ın geliştiricisi olduğu FaceApp’ın, kullanıcıların verilerine tam erişim talep ettiğini belirten azınlık lideri, bunun veri gizliliği adına risk oluşturduğunu ve ABD vatandaşları adına endişelendiğini ifade etti. FaceApp uygulamasının bugün itibariyle 80 milyondan fazla kullanıcı tarafından aktif olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Uygulama aslında ilk olarak 2017 yılında ortaya çıkmış ve ırkçılık suçlamaları ile karşı karşıya kalmış kısa sürede ortalardan kaybolmuştu. Bu sefer yöneltilen suçlama ulusal güvenlik ve veri ihlali. Uygulamanın geliştiricileri verilerin üçüncü kişilere satılmasının söz konusu olmadığını vurguluyor. Kısa sürede milyonların sevgilisi haline gelen uygulamanın önümüzdeki günlerde sıkça konuşulacağa benziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum