Yatırım yapmaya başla!

Tartışma Yaratan FaceApp Şimdi de Facebook Arkadaş Listesine Gözünü Dikti

Geçtiğimiz günlerde kullanıcılardan izinsiz veri toplaması ile gündeme gelen FaceApp, son olarak Facebook kullanıcılarının arkadaş listesi ile ilgileniyor.
Tartışma Yaratan FaceApp Şimdi de Facebook Arkadaş Listesine Gözünü Dikti

Son günlerin en çok konuşulan ama aynı zamanda çok tartışılan uygulaması olarak FaceApp hayatımıza girmiş durumda. Rusya merkezli yazılım şirketi Wireless Lab tarafından geliştirilen, iOS ve Android mağazalarında yerini alan uygulama kısa sürede popüler hale geldi. Bilindiği üzere uygulama kullanıcıların yaşlanmış ya da gençlik hallerine dair filtreler uyguluyor ve dikkat çeken görüntüler yaratıyor.

Uygulamanın çok kısa sürede popüler olması ve milyonların tutkusu haline gelmesi, veri güvenliği tartışmalarını da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz günlerde uygulamanın iOS cihazlarında galeriye izinsiz erişim sağladığı gündeme gelmişti. Bununla beraber kullanıcı verilerini de topladığı iddia edilen uygulama ile ilgili geliştirici şirketten konuyla ilgili açıklamalar gelmişti.

Veri güvenliği tartışması yaratan FaceApp, yeni bir erişim isteği ile gündemde. Uygulamanın kullanıcıların Facebook’taki arkadaş listesine erişim izni talep ettiği ortaya çıktı. FaceApp CEO’su ise erişim izni istediklerini kabul etti ve bu durumun nedenine dair açıklamalarda bulundu.

FaceApp Arkadaş Listesini Takip Ediyor

FaceApp Arkadaş Listesini Takip Ediyor

Kullanıcıların yüzleri üzerinde etkileyici oynamalar yapan ve ilgiyi üzerine toplayan son günlerin popüler sosyal medya uygulaması FaceApp için yeni iddialar gündeme geliyor. Son olarak uygulamaya Facebook hesabı ile giriş yapan kullanıcılar için yeni bir izin istendiği ortaya çıktı.

FaceApp’ın Facebook’tan giriş yapan kullanıcıların arkadaş listesini takip etmek için izin istediği belirtildi. Konuyla ilgili iddiaları FaceApp CEO’su da doğruladı. Şirket CEO’su Yaroslav Goncharov, kullanıcıların Facebook’taki arkadaş bilgilerini neden talep ettiklerine dair bilgilendirmede bulundu.

FaceApp için “Social Stylist” adında bir araç geliştirdiklerini söyleyen Yaroslav, özelliğin çalışması için Facebook’taki kullanıcıların arkadaş listesine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Özellik sayesinde kullanıcılar Facebook’taki arkadaşlarının paylaşımına dair değerlendirme yapabiliyor.

FaceApp Özelliği Kapattı

FaceApp Özelliği Kapattı

FaceApp CEO’sunun söz konusu erişimini doğrulaması ile birlikte uygulama kullanıcılardan izin istemeyi durdurdu. Ancak bugüne kadar Facebook üzerinden arkadaş listesine izin vermiş kişiler için FaceApp erişim sağlamaya devam ediyor. Uzmanlar bu durumdan rahatsız olacak kullanıcıları uyarıyor ve önceden verilmiş olan erişimi durdurabileceklerini söylüyor.

Facebook’taki arkadaş listesine erişimi engellemek için kullanıcılar ayarlar bölümündeki “Uygulamalar ve İnternet Siteleri” bölümünden bu işlemi gerçekleştirebilir. Bu ekranda kullanıcılar daha önceden izin verdiği üçüncü kaynakları görebiliyor. Eğer FaceApp ile ilgili herhangi bir izin verilmişse buradan kapatılabiliyor.

FaceApp uygulaması tamamen engellenebileceği gibi sadece arkadaş listesine erişim bölümünü de durdurmak mümkün. Çok kısa sürede milyonların tutkusu haline gelen FaceApp, öyle görünüyor ki veri gizliliği ile tartışma konusu olmaya devam edecek. Uzmanlar kullanıcıları sosyal medya uygulamalarına dair verdiği izinlerde dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum