Yatırım yapmaya başla!

Son Günlerin Popüler Uygulaması FaceApp Cihaz Galerisine İzinsiz Erişim Sağlıyor

Son bir kaç gündür herkesin peşinden koştuğu FaceApp uygulamasında dikkat çeken bir güvenlik açığına rastlandı.
Son Günlerin Popüler Uygulaması FaceApp Cihaz Galerisine İzinsiz Erişim Sağlıyor

Son günlerde bir anda popüler olan ve milyonlarca kişinin bir anda dikkatini çeken uygulama FaceApp, yeni bir akımın başlamasını sağladı. Uygulama insanların yüzleri üzerinde oynamalar yaparak geçmişlerine ya da geleceklerine dair tasarımlar ortaya çıkarıyor.

Pek çok kişi yaşlanacağı zaman nasıl olacağını merak ederek FaceApp uygulamasını cihazına indirdi ve yıllar sonraki haline göz atma şansı buldu. Rusya kaynaklı geliştirilen uygulamanın kısa sürede popüler olması ile beraber çeşitli tartışmalar gündeme geldi. Bu tartışmaların başında ise veri gizliliği konusu yer alıyor.

Uygulama üzerinde çalışmalar yapan araştırmacılar, kullanıcıların fotoğraflarının bulunduğu galeriye izinsiz erişim sağlandığını fark etti. Uygulama kullanıcıdan izin alıyor ancak izinlerin iptal edilmesine rağmen galeriye erişim sağlamaya devam ediyor.

FaceApp’ta İzin Sorunu Yaşanıyor

FaceApp’ta İzin Sorunu Yaşanıyor

FaceApp, kısa sürede piyasaya çıktı ve milyonlar arasında en çok kullanılan uygulama haline geldi. Hatta Facebook, Twitter, Instagram gibi popüler sosyal ağlarda farklı görünümlerini paylaşıyor. iOS ve Android üzerinden yayınlanan uygulama kısa sürede indirme rekorlarının altına imzasını attı.

FaceApp, diğer tüm mobil uygulamalar gibi cihaza ilk yüklendiğinde kullanıcıdan bazı izinler talep ediyor. FaceApp, kullanıcıdan galeri erişimi için izin istiyor ve buradaki fotoğraflara erişim sağlıyor. Kullanıcılar isterlerse bu izni kapatma şansına sahip.

Ancak araştırmalar, izinler iptal edilse bile FaceApp’ın galerideki fotoğraflara erişime devam ettiğini gösteriyor. Yaşanan sıkıntısı iOS işletim sisteminde mevcut. Uzmanlar erişim sorunun FaceApp kaynaklı değil Apple’ın programlama araçlarından kaynaklı olduğunu düşünüyor.

Veri Toplama Tartışması

Veri Toplama Tartışması

FaceApp’ın kısa sürede popüler hale gelmesiyle beraber ortaya çıkan bir diğer tartışma konusu ise kullanıcılardan veri toplama olasılığı oldu. İnsanlar fotoğraflarını bu uygulamaya kaydediyor ve çok sayıda paylaşım yapıyor. Milyonlarca kullanıcının kısa sürede yüzlerini buraya tanımladığını düşünecek olursak, kişisel veri gizliliğinin ihlal edilip edilmediği merak konusu oldu.

Galeriye izinsiz erişim konusuyla ilgili ise Apple ve FaceApp ekibinden henüz bir açıklama gelmiş değil. Yayınlanacak olan yeni bir güncelleme ile bu açığın giderildiğini görebiliriz. Uygulamanın ücretli sürümü de mağazalarda mevcut ve 23.99 TL ile satışa sunuluyor. Uzmanlar kullanıcıları mobil uygulamalara dair verdiği izinler konusunda uyarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum