Yatırım yapmaya başla!

Fabrika Siparişleri Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Fabrika Siparişleri Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

ABD’de açıklanan bu veri, ülkedeki dayanıklı ve dayanıksız mallar için alınan siparişlerin miktarını gösterir. Tarım dışı istihdam, gayri safi yurt içi hasıla verileri gibi oldukça önemli bir yere sahip olmasa da yatırımcıların bu konu hakkında bilgi edinmesi gerekiyor. Çünkü en ufak bir değişken bile diğer göstergeler ile aynı sonucu doğurarak piyasaları alt üst edebiliyor. Bu nedenle önem derecesinin düşük olup olmasına göre bakmamalısınız. Küçük, dikkate almadığınız bir ayrıntının işleminizi etkileyebileceğini bilmelisiniz.

İmalatçının, belli bir süre içinde teslim etmek üzere almış veya satmış olduğu dayanıklı, dayanıksız malların sipariş değerlerini gösteren rapora, fabrika siparişleri denir. 3 yılı aşkın, kullanım ömrüne sahip olan mallar dayanıklıdır. Dayanıksızlar ise tahmin edersiniz ki kullanım ömürleri sınırlıdır. Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi uzun bir süre kullanılan mallar, dayanıklılara örnek olarak gösterilirken; şeker, ekmek, benzin gibi kısa sürede tüketilen, bozulabilen ve kırılabilenler de dayanıksızlara örnektir.

Şimdi, fabrika siparişleri verisi nedir, nasıl yorumlanır gelin hep birlikte bakalım:

Fabrika Siparişleri Verisi Nedir?

Fabrika Siparişleri Verisi Nedir?ABD Nüfus İdaresi tarafından yayınlanan fabrika siparişleri verisi, ekonomik yönlü bir gösterge olmasına rağmen düşük bir etkiye sahiptir. Fakat rapor, diğer veriler ile birlikte yorumlandığında imalat sektöründe yaşanacak olan büyüme ve daralma hakkında detaylı bilgiler verir. Biliyorsunuz ki ekonomi ile imalat sektörü yakın ilişkilidir. Bu verinin beklenen orana yakın veya yüksek çıkması doların değerinin artacağı yönünde işaret verir.

Dayanıklı mal siparişleri geçici olarak görülse de ileride gerçeklecek ekonomik faaliyetler hakkında bilgi edinmeyi sağladığı için hesaplamalara katılır. Siparişlerde artışların görülmesi, ekonominin olumlu bir büyüme sergilediği anlamına gelir. Örneğin; ABD fabrika siparişlerini Temmuz ayında % 1,9 artırmıştır. 2015 yılının Ekim ayından bu yana en güçlü yükselişlerini kaydetmiştir. Fabrika siparişlerindeki artış, imalat sektöründe canlılıkların görülmesini sağlamıştır. Bu en çok imalat sektöründe yer alan şirketlerin kıymetli evraklarına yansımıştır. Değeri artan evraklar, yatırımcılarına kazanç kapılarını aralamıştır.

Kazançlı Hisse Senedi İşlemleri Nerede Yapılır? Bilgi Almak için Tıklayın.

Fabrika Siparişleri Verisi Nasıl Yorumlanır?

Fabrika Siparişleri Verisi Nasıl Yorumlanır?ABD ekonomisinin yüzde 12’lik dilimini oluşturan imalat sektörü, sanayi sektörünün gelecekteki performansı hakkında da bilgiler vermektedir. Bu veri genellikle tarım dışı istihdam oranlarıyla aynı gün veya bir sonraki gün açıklanmaktadır. Bu nedenle yorumunun birlikte yapılması önemlidir. Biliyorsunuz ki ABD tarafından açıklanan tarım dışı istihdam verisi, Ağustos ayında 151 bin ile beklentiyi karşılamamıştır. Kasım ayında beklenti 180 bin artması yönünde iken 178 binlik artışla sınırlı kalmıştır. İşsizlik oranları, Ağustos ayında % 4,9 iken 4,6 seviyesine geri dönüş yapmıştır. Sonuçlar kötü bir tablo çizse de uzmanların görüşleri, diğer veriler üzerine yoğunlaşmış durumdadır. 2017 yılı için görüşlerin çoğu olumludur.

Fabrika siparişleri verileri arasında envanterler, sevkiyat, karşılanmayan ve yeni siparişler yer almaktadır. Halihazırda ve ileri tarihteki üretim seviyesini gösterir. Sevkiyat ise şuan ki siparişler hakkında bilgi verir. Yeni siparişler ise talebin yükseldiğini veya düştüğünü anlamamızı sağlar. Karşılanamayan siparişler ise talebin yoğunluğundan dolayı siparişlerde aksama yaşandığını gösterir. Bunların hepsi araştırılarak, rapor hazırlanır. Siparişlerin yüksek çıkması, elbette ki olumlu bir etki yaratırken, düşmesi ve beklentiyi karşılamaması durumunda olumsuz düşünülür.

Fabrika Siparişleri Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?

Fabrika Siparişleri Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?Amerika’da dayanaklı ve dayanaksız mallar için alınan siparişlerin miktarını gösteren bu veri, piyasalar için tek başına önemli olarak görülmez. Ama birkaç veri ile birlikte yorumlandığında piyasaların ve yatırım araçlarının değerinin ne şekilde değişeceği hakkında yorum yapabilirsiniz. Genellikle tarım dışı istihdam verisinden bir sonraki gün açıklanmaktadır. Bu veriyi takip etmeniz, diğerleri ile birlikte yorumlamanız önemlidir. Çünkü başarı ayrıntılarda gizlidir. En küçük bir değişken dahi pozitif yönde seyreden pozisyonunuzu negatif eğilime çevirebilir. Bu nedenle önemsiz olan veriler hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Nasıl yorumlandıkları üzerine araştırmalar yapmalısınız.

Sonuç olarak; fabrika sipariş verileri, ekonomi ile alakalı gösterge olduğu için elbette ki piyasaları etkilemektedir. Fakat biliyorsunuz ki her göstergenin önem derecesi vardır. Bu verinin önem derecesi düşük olsa da ilerideki fiyat değişimleri hakkında bilgi verir. Bu yüzden doğru varsayımlarda bulunmak istiyorsanız en küçük değişim yaratan göstergeler hakkında dahi araştırmalar yapmalısınız. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Ücretsiz eğitimler ile bilgilerinizi artırabilirsiniz. 100.000 dolarlık hesaplar ile yatırım tecrübesi yaşayabilirsiniz. Böylelikle beklentilerinizi karşılayacak işlemler gerçekleştirerek, paranızı katlayabilir hale gelebilirsiniz. Bunun için organize bir şekilde ilerlemelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum