Paylaşım

Faber’e Göre En Büyük Risk Çin


 

Ekonomi dünyasında Dr. Kıyamet adıyla da bilinen ünlü yatırımcı Marc Faber, Çin hisselerindeki düşüşün büyük risk teşkil ettiğini bildirdi.

The Gloom Boom&Doom Report yayımcısı ve yatırım danışmanı Marc Faber, piyasalardaki endişelerini dile getirdi. Faber’e göre küresel ekonomi için en büyük riski Çin’deki gerileme oluşturuyor.

Yunanistan’ın üçüncü kez kurtarılması ve Çin piyasasındaki sert düşüş için kaygılandığını belirten Marc Faber, piyasalar için şu değerlendirmeyi yaptı; “Elimizde Çin ekonomisinin büyümede çok zorlandığını gösteren kanıtlar bulunuyor. Çin ekonomisi yavaşladığında endüstriyel emtia tedarikçilerini derinden etkiliyor. Ortaya çıkan kötü tablo küresel ekonomi üzerinde büyük etki yapıyor,” dedi.

Piyasaların en ufak bir negatif gelişmeden etkilendiğini düşünen Faber, Yunanistan gibi küçük bir ülkeden bile bu denli etkilenmenin bunun bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Yurt içindeki gelişmelere yer verecek olursak, Standard&Poor’s bugün Türk bankalarıyla ilgili bir rapor yayımladı. Yayımlanan bu rapor bankacılık sektörü ülke risk değerlendirmelerini içeriyor.

Standard&Poor’s tarafından yayımlanan raporda Türk bankalarıyla ilgili olarak şu değerlendirmelere yer verildi; Türk bankalarının güçlendirici unsurları olarak “Hane halkı ve şirket borçları genel olarak ılımlı düzeyde. Bankacılık düzenlemeleri ve üst yönetim mekanizması pek çok gelişen ülkedekinden daha iyi durumda. İstikrarlı bir bankacılık sanayi ile fiyat risklerine karşı dirençlilik,” olarak yorumlandı.

Bankaların zayıf yanları içinse; “Bankalar yerel tasarrufların düşük olması nedeniyle fonlama pozisyonlarını artırıyor, kısa vadeli yabancı para borçlar yüksek ve gelişmemiş bir borç piyasası söz konusu kişi başına düşen gelir, benzer ülkelerin altında yabancı para cinsinden ticari kredilerin yüksek seviyesinden dolaylı yoldan kredi riskleri oluşturuyor,” şeklinde değerlendirildi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın