Yatırım yapmaya başla!

F8 Geliştirici Konferansı’nda Facebook Instagram ve WhatsApp için Duyurulan Yenilikler!

Sosyal medya devi Facebook’un dün itibariyle başlayan etkinliği F8 Geliştirici Konferansı’nda Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp için önemli özellikler duyuruldu.
F8 Geliştirici Konferansı’nda Facebook Instagram ve WhatsApp için Duyurulan Yenilikler!

Facebook tarafından her yıl düzenlenen F8 Geliştirici Konferansı’nda, şirketin bünyesinde bulunan tüm sosyal medya platformlarına dair yeni özellikler duyurulurken, kullanıcılara önemli bilgilendirmelerde bulunuluyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın aynı çatı altında olması ile şirketin dünyadaki sosyal medya trafiğinin büyük bölümünü kontrol ettiğini söyleyebiliriz. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, düzenlenen etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu.

Konferansta tüm sosyal medya uygulamalarına dair önemli yenilikler göze çarpıyor. Facebook ve Messenger’in arayüzünün baştan yaratılacağı açıklanırken, Instagram için de gizli beğeni özelliğinin kullanıma sunulacağı açıklandı. Ayrıca uygulama geliştiriciler doğrulama kodlarını artık SMS yerine WhatsApp aracılığı ile kullanıcılara gönderebilecek. İşte popüler uygulamalara dair gelecek yeni özellikler.

Facebook Arayüzü Yenileniyor

Facebook Arayüzü Yenileniyor

Bilindiği üzere uzun yıllardır Facebook’ta mavi renklerin ağırlıkta olduğu bir tema kullanılmakta. Ancak F8’de yapılan duyuru Facebook’un bu anlamda radikal değişikliklere hazırlandığını ortaya koydu. Şirket yaptığı açıklama ile beraber bir görsel yayınlayarak, dev platformun arayüzünün baştan aşağı değişeceğini duyurdu. Yeni arayüzde ikonik ve minimalist bir tasarımın varlığından söz edebiliriz.

En dikkat çeken bölüm ise renk oranındaki değişim oluyor. Yıllar yılı mavi ağırlıklı bir arayüz ile karşılayan Facebook, önümüzdeki günlerden beyaz ağırlıklı bir görünüme bürünecek. Yapılacak olan arayüz güncellemesinin Facebook tarihindeki en büyük değişiklik olduğunu söyleyebiliriz. Şirket bugüne kadar arayüz de değişiklikler yapıyordu ancak bu değişiklikler daha çok var olanın üzerine eklenen tarzda oluyordu. Ancak yeni arayüzün baştan yaratıldığını söyleyebiliriz.

Bununla beraber platformun hem masaüstü hem de mobil sürümüne karanlık temanın geleceği açıklandı. Halihazırda çok sayıda uygulama ve platformun karanlık tema desteği verdiği günümüzde, Facebook’un da bu modaya ayak uydurması kullanıcıları sevindirecektir. Şirketin tanıttığı yeni arayüz ilk olarak ABD’de kullanıma sunulacak. Önümüzdeki günlerde ise dünya geneline yayılması bekleniyor.

Messenger’a Arayüz Güncellemesi ve Masaüstü Uygulama Yolda

Messenger’a Arayüz Güncellemesi ve Masaüstü Uygulama Yolda

F8 konferansında Facebook’a dair önemli duyurular yapılırken, platformun mesajlaşma uygulaması Messenger için de yeni özelliklerin geleceği ortaya çıktı. Şirket Facebook’ta olduğu gibi Messenger’ın de arayüzünü baştan aşağı yenileceyecek. Gösterilen yeni tasarımın daha kullanışlı olduğu ifade edilirken, mesajlaşma uygulamasında pek çok çok yeni özelliğe imza atılıyor. Uygulamanın kodlarının yeniden yazıldığı belirtilirken, telefonlarda daha az yer kaplayacağı ifade edildi.

Geçtiğimiz yıldan bu yana çok sayıda güvenlik ve veri skandalı ile gündemi meşgul eden sosyal medya devi, benzer haberlerle anılmamak adına yeni önlemler almaya hazırlanıyor. Konferansta Messenger uygulamasında, WhatsApp’ta olduğu gibi uçtan uca şifreleme yönteminin kullanılacağı açıklandı. Geçmiş dönemde yaşanan veri skandalları düşünülünce, şirketin bu zamana kadar Messenger’a bu özelliği getirmemiş olması ise son derece düşündürücü.

Messenger kullanıcılarını ilgilendiren bir diğer duyuru ise masaüstü kullanımı ile ilgili. Anlık mesajlaşma uygulamasına nihayet masaüstü sürümünün geleceği duyuruldu. Konferansta en dikkat çeken yeniliklerden birisi olurken, Windows ve macOS işletim sistemleri için özel sürüm geliştirileceği açıklandı.

Messenger’ın mobil uygulamasında bulunan tüm özelliklere masaüstü sürümde de yer verileceği belirtilirken, yeni kullanıma sunulan grup video sohbet özelliği yine burada mevcut olacak. Messenger masaüstü sürümünün bu yılın sonlarına doğru yayınlanması bekleniyor.

Instagram’da Gizli Beğeni Dönemi Başlıyor

Instagram’da Gizli Beğeni Dönemi Başlıyor

Son yılların en popüler uygulamalarından biri olan Instagram için yapılan duyuru epey dikkat çekici. Geçtiğimiz günlerde uygulamadaki beğeni sayısının gizleneceğine dair haberler gündemde yer almıştı. F8’de bu özelliğin resmi olarak duyurusu yapıldı ve beğeni sayılarının gizleneceği doğrulanmış oldu. Kullanıcılar paylaşımlardaki beğeni ve yorum sayısına fazlasıyla önem verirken, şirket kullanıcılardan platformdaki içeriklere odaklanmasını istiyor.

Kullanıcıların paylaştıkları videolara ve fotoğraflara dikkatini çekmek isteyen Instagram, beğeni sayısını gizleyecek. isim ve diğerleri şeklinde gösterilecek olan beğeni bölümünde paylaşımın ne kadar beğeni aldığını anlamak epey zor olacak. Bu sayıyı ısrarla öğrenmek isteyen kullanıcıların, beğeni penceresini açıp karşılarına çıkan kişileri tek tek sayması gerekecek. Özellikle yüksek takipçiye sahip olan hesaplar böyle bir uğraşın içerisine girmeyecektir. Özelliğin şu an için Kanada’da test edilmeye başlandı ve önümüzdeki günlerde tüm platform için yayınlanması bekleniyor.

Doğrulama Kodları WhatsApp ile Gönderilebilecek

Doğrulama Kodları WhatsApp ile Gönderilebilecek

Bilindiği üzere uygulama geliştiriciler, kullanıcılara doğrulama kodu göndermek için SMS yolunu kullanıyorlar. Kullanıcılar gelen kodları uygulamaya girerek gerçek kişi olduklarını ispatlamış oluyorlar.Ancak F8 konferansında yapılan duyuru ile WhatsApp’ın bu alanda rol oynamaya başlayacağını öğrenmiş olduk. Şirket tarafından geliştirilen yeni bir yazılım kiti ile uygulama geliştiriciler doğrulama kodlarını WhatsApp üzerinden kullanıcılara gönderebilecek. Bu durum hiç kuşkusuz kod gönderen geliştiricilerin maddi anlamda epey rahatlamasına neden olacaktır.

Android ve iOS uygulamasına sunulacak özelliğin seçimi ise kullanıcılara bırakılmış. WhatsApp kullanıcıları isterlerse yine bugüne kadar olduğu gibi SMS yoluyla doğrulama kodu alabilecekler. Özellik hem uygulama geliştiriciler için hem de kullanıcılar için son derece memnuniyet verici olacaktır.

Tüm Uygulamalar Tek Noktaya Toplanıyor

Tüm Uygulamalar Tek Noktaya Toplanıyor

Geçtiğimiz aylarda şirket çatısı altında bulunan Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın bir araya toplanacağına dair bazı haberler gündeme gelmişti. F8 konferansında şirket bu iddiaları doğruladı ve üç sosyal medya devinin bir araya getirileceğini açıklamış oldu. Üç sosyal medya platformu da faaliyetini aynı şekilde sürdürecek ancak uygulamalar birbiri ile entegre şekilde çalışacak.

Kullanıcılar herhangi bir uygulamadan gelen bir mesajı diğer platformdan cevaplama imkanına sahip olacak. Şirket yetkilileri kullanıcılar için mesajlaşma işlemini çok daha basit hale getirmek istediklerini belirtiyor. Güvenlik konusunda da açıklama yapan yetkililer tüm platformlardaki mesajlaşmaların uçtan uca şifreleme yöntemine sahip olacağını açıkladı. Bu özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı ise henüz bilinmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum