Yatırım yapmaya başla!

Formula 1 Yarışları 2018 Yılında Yeniden Türkiye’de Yapılacak

Büyük umutlarla yapılan ve anlaşmazlıkların pençesinde kalan Kurtköy F1 pisti tekrar açılıyor. Formula Ceo'su ve Cumhurbaşkanı arasında geçen olumlu konuşmalardan sonra 2018 yılında F1'in tekrar Türkiye'de olacağı müjdesi verildi. Bakalım bu görüşmelerin detaylarında neler varmış?
Formula 1 Yarışları 2018 Yılında Yeniden Türkiye’de Yapılacak

Formula 1 kavramı, 1950 yılında kurulan ve aynı yıl ilk sezonu yapılan bir yarış organizasyonudur. Bu yarışlar, usta pilotlar tarafından son teknoloji ürünleri ile hazırlanmış ve asfaltın en hızlı araçları ile yapılmaktadır. Yani tek kişi ile yapılan en yüksek düzey yarışlardır. Formula 1 yarışlarının ilk etapları Avrupa‘da yapılsa da, gelen yoğun ilgiden başka ülkelere de sıçramıştır. Bu yarışlar gerçekten akıllara zarar bütçelerle yapılabilmektedir. Firmalar, Formula 1 araçlarının tasarımı yaparken, ya kendi mühendisleri tarafından belli bir teknoloji oluşturulur ya da F1’in en iyi takımından yardım istenir. Sonucunda piste çıkan her araba +300’ü görmektedir. F1 araçları üzerindeki sistemler, hayatımıza giren teknolojik gelişmeler ve icatlar kadar değerlidir.

Dünyanın en çok izlenen spor organizasyonu 2005 yılında Türkiye’de de start almıştı. 250 milyon dolara muhteşem ve standartlara uygun pist yapılmıştı. 7 yıl büyük çoşkular eşliğinde yapılan yarışlar 2012 yılında aniden bitirilmişti. F1’in, 2013 yılında da Türkiye ayağının olacağını düşünenler büyük bir hayal kırıklığına uğramıştı. Peki birden bire Türkiye neden takvimlerden çıkarılmıştı? Bunun nedeni Bernie Ecclestone‘nin F1 ticari haklarını elinde bulundurması ve yıllık 13.5 milyon $ olan yarış bedelini 26 milyon $‘a çıkarması neden olmuştu. Şimdi Formula 1’in, hızlı bir kararla Türkiye’ye geri dönmesi konuşuluyor. Umarız, dünyanın en hızlı süpersoniği kadar hızlı bir dönüş olur!

Bakalım son haberlerde nelermiş?:

İnterCity Araç Kiralama Patronu Vural Ak Olumlu Haberler Verdi

İnterCity Araç Kiralama Patronu Vural Ak Olumlu Haberler Verdiİstanbul Kurtköy’de olan ve en hızlı şekilde yapılan Türkiye F1 pisti‘nin “hayalet pist” durumundan kurtaran kişi Vural Ak olmuştur. 2 yıllık beklemenin ardından 2013 yılında işletmeyi 110 milyon $‘a alan AK, yarışların Türkiye’de tekrar yapılması adına yoğun bir çalışma içine girdiklerini söyledi. Formula 1 yarışları turizm açısında da ülkeye fayda sağlayacak bir çok yönü bulunmaktadır. Birincisi, milyarlarca kişinin izlediği ve milyonlarca kişinin yarış olan ülkelere gitmesi, ekonomik anlamda katkıda bulunmaktadır.

Formula 1 Patronu Cumhurbaşkanı ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Onayı VerdiVural Ak’ın şimdiki Formula patronu Chase Carey ile sık görüşmesi, olayın Cumhurbaşkanlığına yansımasına neden olmuş. Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmelerin gayet olumlu olduğu bildirildi. Üçlü görüşmede, F1 takvimlerinde Türkiye’nin tekrar girilmesi konuşuldu. Görüşmelerden sonra AK “İnşallah İstanbul Park, Formula 1’i misafir edecek. Henüz imza atılmadı ama çok önemli mesafe aldık. Her şey bir imzaya kaldı. Bu kez 150 bin izleyici ile bu önemli organizasyonu düzenleyeceğimize inancım tam” açıklamasında bulundu.

Formula 1 Teknolojisi ile Üretilen Ferrari FXX-K için Tıklayın.

İşletme Kararı Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Otomobil Federasyonu Arasında Kaldı

İşletme Kararı Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Otomobil Federasyonu Arasında KaldıEski Ralli pilotu ve Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcı, olayın bir tek Gençlik ve Spor Bakanı ile F1 Ceo’su görüşmelerine kaldığını bildirdi. Yani F1’i tekrar Türkiye’de görmemize tek bir imza kaldı. Eğer ki F1’in ülkemize tekrar dönüş yapması halinde, yapılan yatırımların boşa gitmemiş olduğunu anlayacağız. Çünkü bu organizasyon dünyanın en maliyetli kral düğünü gibi görülmemelidir.

Formula 1’in En Çok Kazanan Pilotları için Tıklayın.

Formula 1 Arabaları Artık Türk Bir Firmaya Emanet

Formula 1 Arabaları Artık Türk Bir Firmaya EmanetBelirli kaynaklarda “kam mili” nedir? diye arattırma yaptığınız zaman, araçlar üzerindeki öneminide anlamış olursunuz. İşte bu parça ülkemizde “Estaş” firması tarafından üretilmektedir. Bu gurur kaynağımız firma, dünyanın en gelişmiş ve pahalı otomobillerinin kam mili tedariğini yapmaktadır. Estaş’ın tam olarak bilinmesede dünyada başka bir örneği çok az! Firma Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin “Çekilen sıkıntılar ve yapılan ambargolardan kurtularak, Formula bir araçları dahil olmak üzere bir çok markanın mil ihtiyacını biz karşılamaktayız” dedi.
Formula 1 Avustralya Yarışını buradan izleyebilirsiniz:


Sonuca baktığımız zaman F1’in Türkiye’ye tekrar gelmesinin prestij açısından da çok önemli olduğu kanısındayım. Ülkemizde, şahsım da dahil olmak üzere bu spora ilgi duyan binlerce kişi vardır. Ve başka ülkeye gitme imkanı bulamayanlar için Türkiye’de yapılacak olan yarışlar altın niteliği taşımaktadır. F1’in Türkiye ayağı bu sene yetişmese bile, 2018 yılında gelen bilgilere dayanarak kesinlikle tekrar aktif duruma geçecektir. Peki, Formula 1’in tekrar Türkiye’ye gelmesi hakkında sizin düşünceleriniz ne olur?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum