Yatırım yapmaya başla!

Türkiye ile ABD Arasında Krize Neden Olan F-35 Savaş Uçağı Düştü!

Son günlerde gündemden düşmeyen F-36 savaş uçaklarından birisi, ABD’de eğitim uçuşu gerçekleştirdiği esnada düştü.
Türkiye ile ABD Arasında Krize Neden Olan F-35 Savaş Uçağı Düştü!

Bilindiği üzere son dönemde ABD ile Türkiye arasında gerilimin boyutuna önemli bir artış yaşanmıştı. Gerilime neden olan başlıca konulardan birisi ile Türkiye ile ABD arasında gerçekleşmesi beklenen F-35 teslimatı oluyor. Konu ile ilgili birbirini tutmayan açıklamalar sonrası, son teknoloji F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatı, içinden çıkılmaz bir hal almıştı.

Konuyla ilgili tartışmalar dindi derken ABD’de F-35’ler ile ilgili üzücü bir olay yaşandı. ABD Hava Kuvvetlerine bağlı F-35 savaş uçağının eğitim uçuşu sırasında düştüğü belirtildi. Güney Carolina eyaletinde bulunan Deniz Piyadeleri’ne ait Beaufort Hava Üssü’nden kalkışını gerçekleştiren uçakla olan bağlantının 8 km sonra kesildiği açıklandı.

Tarihin ilk F-35 Kazası

Tarihin ilk F-35 Kazası

Yaşanan uçak kazası F-35 tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçmiş oldu. Yaşanan üzücü kazada pilotun uçaktan atlamayı başardığı ve doktorun müdahalet ettiği belirtilirken, sağlık durumu hakkında detaylı bir bilgiye ulaşılmış değil. Yaşanan kaza benzeri bi olay, 2016 yılının Ekim ayında aynı yerden havalanan bir F-35B’nin motorunun alev alması ile gerçekleşmişti.

Uçağın motorunun alev alması ile beraber pilot zorunlu iniş yapmış ve daha feci bir kazadan kıl payı kurtulmuştu. Yine geçtiğimiz Ağustos ayında ABD’ye ait F-35A Lightning II model savaş uçağı acil iniş anı uçağın ön dikmesinin çökmesi ile sonuçlanmıştı. Her ne kadar yakın geçmişte çeşitli sorunlar yaşansa da ilk kez bir F-35 savaş uçağı düşmüş oldu.

F-35 Tartışmaları Yeniden Alevlendi

F-35 Tartışmaları Yeniden Alevlendi

Yaşanan bu üzücü olay sonrası F-35 savaş uçaklarıyla ilgili tartışmalar yeniden alevlenmiş oldu. Uçağın teknik anlamda pek çok sorunu olduğuna dair pek çok görüş yeniden dile getirildi. Ülkemize de teslim edilmesi beklenen uçakların önümüzdeki dönemde benzer sorunlar ile gündeme gelmesinden endişe ediliyor.

Yaşanan üzücü olaylara rağmen ABD ordusu F-35 savaş uçaklarını savaşlarda aktif olarak kullanmaya başladı. Ayrıca sipariş veren ülkelere de bu uçakların teslimatı yapılıyor. Umarız çeşitli soru işaretlerinin olduğu F-35’ler ile ilgili başka üzücü olaylar yaşanmaz. Yaşanan üzücü kaza sonrası ortaya çıkan görüntüleri videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum