Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eylül TÜFE ve ÜFE’si Üzerine TCMB için Aralık’ta İndirim Tahmini Geldi

Bugün açıklanan TÜFE ve ÜFE rakamları üzerine görüş bildiren ekonomist, TCMB'nin Aralık'ta 100 baz puan indirime gidebileceğini öngördü.
Eylül TÜFE ve ÜFE’si Üzerine TCMB için Aralık’ta İndirim Tahmini Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu sabah açıklanan rapora göre Türkiye’de enflasyon Eylül’de yıllık bazda yüzde 19,58’e yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda ise yüzde 1,25 arttı.

Yıllık enflasyon Mart 2019’dan bu yana en yükseği işaretlerken aynı zamanda merkez bankasının yüzde 18’lik politika faizinin üzerinde geldi. Öte yandan Eylül ayında yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık bazda bir önceki aydaki yüzde 45,5’ten yüzde 44’e geriledi.

TÜFE ile ÜFE arasındaki fark 24,4 puana düşerek tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı.
Tüketici Fiyat Endeksi, Eylül 2021
KAYNAK: TÜİK

ING Ekonomisti Muhammet Mercan, bunun bazı sektörlerdeki yüksek emtia fiyatları, kümülatif döviz kuru etkileri ve arz kısıtlamalarından kaynaklanan yüksek maliyet baskılarına işaret ettiğini söyledi.

Veriler üzerine yayımladığı notta Merca, TÜFE’nin yükselişini sürdürerek Mart 2019’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını vurguladı.

Gevşeme döngüsünün beklenenden erken başlaması ve TCMB’nin daha az kısıtlayıcı bir politika duruşu sinyalleri vermesi, daha zayıf bir döviz kuru üzerinden fiyatlama baskıları ve daha yüksek enflasyon beklentileri göz önüne alındığında bunların önümüzdeki dönemde zaten zorlu olan enflasyon dinamiklerini daha da zorlaştıracağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son çeyrekte, muhtemelen Aralık ayında, enflasyonun baz etkileriyle birlikte yüzde 18’in altına düştüğü zaman 100 baz puanlık bir indirim daha gerçekleştirebileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın