Yatırım yapmaya başla!

TBB Risk Merkezi Eylül Sonuçlarına Göre Toplam Kredi Stoku 2,8 Trilyon Lira Oldu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi tarafından yayınlanan bilgiye göre, Eylül ayının tamamlanmasıyla birlikte toplam kredi stoku 2,8 trilyon liraya yaklaştı.
TBB Risk Merkezi Eylül Sonuçlarına Göre Toplam Kredi Stoku 2,8 Trilyon Lira Oldu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Eylül 2018 raporuna göre, üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler 2017 yılının Eylül ayı ile kıyaslandığında %31 artarak 2 trilyon 762 milyar liraya ulaştı. Söz konusu rakamın 2 trilyon 633 milyar lirası bankalardan, 66 milyar lirası finansal kiralama şirketlerinden, 35 milyar lirası finansman şirketlerinden ve 28 milyar lirası faktoring şirketlerinden kullandırıldı.

2018 yılının Eylül ayı bitimiyle birlikte tasfiye olunacak alacaklar 97,6 milyar liraya ulaştı.

Tasfiye olunacak alacakların 89,9 milyar TL’si bankalara, 3,8 milyar TL’si finansal kiralama şirketlerine, 1,9 milyar TL’si faktoring şirketlerine ve 2 milyar TL’si finansman şirketlerine ait olduğu bildirildi. Söz konusu dönemde tüzel ve gerçek kişilerden oluşan ticari müşterilere kullandırılan ticari krediler, 2017 yılının aynı dönemine göre %37 artış göstererek 2 trilyon 198 milyar TL oldu. Tüm ticari krediler içinde imalat sanayinin payı %26 olurken, bunu %17 ile perakende ve %12 ile inşaat takip etti.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel krediler, bir önceki yılın aynı dönemine göre %10 artış gösterdi.

Bu alanda kullandırılan krediler söz konusu artışla birlikte 565 milyar liraya yükseldi. Taşımacılık sektörü son bir yıl içerisinde %65 artışla en hızlı büyüyen sektör oldu. İmalat sanayine sağlanan krediler son bir yıl içinde %38 artarken, tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek olan sektör %4,9 ile toptan ve perakende ticaret sektörü oldu. Eylül itibarıyla turizm sektöründe sağlanan kredilerdeki artış oranı ise %4,4 olarak açıklandı.

Bireysel kredilerin en büyük payını %39 ile ihtiyaç kredileri oluşturdu.

Bunu %36 ile konut kredileri, %18 ile kredi kartları ve %6 ile taşıt kredileri izledi. Bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacak oranı bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 0,4 puan azalarak %3,5 seviyesine indi. Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı son bir yılda 1,5 milyon artış göstererek 30,8 milyona çıktı.

Eylül ayında ilk defa kredi kartı kullanan kişi sayısı 191 bin, kredili mevduat hesabı kullanan kişi sayısı 71 bin ve konut kredisi kullanan kişi sayısı ise 9 bin olarak açıklandı. Yılın ilk dokuz ayında illere göre bireysel kredi kullanımı; İstanbul’da 194 milyar TL, Ankara’da 54 milyar TL ve İzmir’de 37 milyar TL oldu. Kişi başına en yüksek bireysel kredi kullanan ilin ise Ankara olduğu bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum