Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eylül’de İhracatını Yine Artıran Tayvan’ın 2020 Büyümesi %1,56’yı Aşacak

Tayvan Ulusal Kalkınma Konseyi (NDC) Bakanı, “Tayvan'ın 2020'deki GSYİH büyümesinin yüzde 1,56'yı aştığını görme şansı olduğunu düşünüyorum” diyerek iyimser açıklamalarda bulundu.
Eylül’de İhracatını Yine Artıran Tayvan’ın 2020 Büyümesi %1,56’yı Aşacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayvan Ulusal Kalkınma Konseyi (NDC) Bakanı Kung Ming-hsin, bugün yaptığı açıklamada, hükümetin yeni yayımlanan ekonomik verilerine dayanarak, Tayvan’ın 2020 gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin muhtemelen yüzde 1,56’nın üzerine çıkacağını söyledi.

NDC yetkilisinin açıklaması, Tayvan merkezli uluslararası düşünce kuruluşu CIER’in dün ülke ekonomisinin yılın ikinci yarısında ivme kazandığı için 2020’de yüzde 1,76 büyüme göstereceği yönündeki tahmininin üzerine geldi.

İktidardaki Demokratik İlerici Parti’den milletvekilinin sorusuna cevap veren Kung, diğer olumlu ekonomik verilerin yanında Eylül ayında Tayvan’ın ihracat siparişlerinde yeni bir yükseliş kaydetmesinin yerel ekonominin bu yıl yüzde 1,56‘dan fazla yükselme olasılığını artırdığını belirtti.

Bir gün önce Ekonomi Bakanlığı Tayvan’ın Eylül ayı ihracat siparişlerinin Ağustos’taki yıllık %13,6 artışın ardından bir önceki yıla göre %9,9 artarak 50,03 milyar ABD dolarına yükseldiğini açıkladı.
Tayvan İhracat Eylül
Kaynak: MOEA

Ve bu, ülkenin ihracat siparişlerinin bir önceki yıla göre arttığı yedinci ayı temsil etti. Ek olarak NDC Bakanı, CIER’in bir gün önceki artan ihracat ve iç tüketimin desteğiyle yerel ekonominin 2020’de yüzde 1,76 artacağı yönündeki tahminini hatırlattı.

“Tayvan’ın 2020’deki GSYİH büyümesinin yüzde 1,56’yı aştığını görme şansı olduğunu düşünüyorum” diyen Kung, 2020 büyümesi karşılaştırma tabanını yükseltmek için yüzde 1,56’yı geçerse 2021 büyümesinin bir dereceye kadar tehlikeye atılabileceğini ancak yerel ekonominin gelecek yıl iyileşeceğine dair şüphe olmadığını söyledi.

Geçen hafta, Uluslararası Para Fonu (IMF), Tayvan’ın 2020 GSYİH tahminini, Nisan ayında yapılan yüzde eksi 4’lük tahmininden önemli derecede artırarak %0’a çıkardı. O dönemde Kung, IMF’nin Tayvan ekonomisi konusunda çok temkinli göründüğünü belirterek, ülke ekonomisinin kurum tarafından daha fazla çalışmayı hak ettiğini savunmuştu.

Bu arada Bütçe, Muhasebe ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün (DGBAS) 27 Kasım’da Tayvan’ın 2020 ve 2021 GSYİH büyümesine ilişkin bir güncelleme yayımlamasının beklendiği aktarıldı. Ağustos tahmininde DGBAS, Tayvan ekonomisinin yüzde 3.92 büyümesinin beklendiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu