Yatırım yapmaya başla!

Eylül’de Döviz Mevduatları Azalırken Altına Talep Arttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, Eylül ayında dolar kurundaki %7,5'lik gerilemenin etkisiyle döviz tevdiat hesaplarında azalma oldu.
Eylül’de Döviz Mevduatları Azalırken Altına Talep Arttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden elde edilen bilgilere göre; Eylül ayında yurt içi ve dışı yerleşik kişilerin döviz mevduatlarında düşüş olurken, altına olan talepte artış gözlendi. Yurt içi – dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları Eylül ayında, bir önceki aya kıyasla 91,3 milyar lira azaldı. Uzmanlar söz konusu azalmada dolar kurunun %7,5 değer kaybetmesinin etkisi olduğunu belirtti.

BDDK verilerine göre Eylül’de hem yurt içi hem de yurt dışı yerleşik kişilerin döviz tevdiat hesapları, Ağustos ayına kıyasla %7,9 azalarak 1 trilyon 61,8 milyar liraya geriledi.

Bildiğiniz gibi döviz kurları Ağustos ayında tarihi seviyelere ulaşmıştı. Dolar/TL’nin 7,25’e kadar çıkmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başta faiz artırımı olmak üzere attığı adımlar, diğer yandan ABD’li rahip Brunson’ın serbest bırakılmasıyla normalleşen diplomatik ilişkiler piyasalara olumlu yansıdı. Döviz kurlarında kademeli bir düşüş gözlendi. Dolar/TL’nin Eylül ayında %7,5 oranında değer kaybetmesi yatırımcıların ilgisini azaltırken döviz hesaplarında 91,3 milyar liralık bir gerileme meydana geldi.

Söz konusu dönemde dövize talep azalırken, altın hesaplarında artış gözlendi.

Eylül ayında mudilerin kıymetli maden depo hesapları 2 milyar 418 milyon liralık bir artışla 39 milyar 823 milyon liraya çıktı. Yurt içi ve dışı yerleşiklerin kıymetli maden depo hesaplarında bir önceki ay 37 milyar 406 milyon lira bulunuyordu. Bir diğer bilgi ise Türk lirası cinsinden mevduat hesaplarının Ağustos’tan Eylül ayına kadar 571 milyon lira azalarak, 1 trilyon 34,8 milyar liraya kadar gerilemesi oldu.

Son olarak toparlayacak olursak BDDK tarafından yayınlanan verilere göre; Ağustos ayında 1.035.385 lira olan Türk parası mevduat hesabı 1.034.814, liraya, 1.153.107 lira olan döviz tevdiat hesabı 1.061.835 liraya gerilerken, 37.406 lira olan kıymetli maden depo hesaplarının ise 39.823 liraya yükseldiğini görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum