Yatırım yapmaya başla!

Eylül Ayında Banka ve Kredi Kartlarından 74,2 Milyar TL Ödeme Yapıldı

BKM Genel Müdürü Soner Canko, kartla tüketim harcamalarının toplam harcamalardaki oranının %40’lara ulaştığını ve Eylül’de toplamda 74,2 milyar liralık ödeme yapıldığını söyledi.
Eylül Ayında Banka ve Kredi Kartlarından 74,2 Milyar TL Ödeme Yapıldı

Son dönemde enflasyon ve döviz kurlarındaki hareketlilik gibi faktörlerin etkisinin tüketici harcamaları üzerindeki yansımalarını değerlendiren Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, Eylül ayında kredi ve banka kartları ile yapılan ödemelerin 74,2 milyar liraya ulaştığını söyledi. Söz konusu dalgalanmaların kartla tüketim harcamalarına yansımadığını ifade eden Canko, kartla yapılan ödemelerin %40’a yaklaştığını bildirdi.

BKM Genel Müdürü Soner Canko, oldukça hareketli geçen yaz aylarının harcamaları ve tüketimi pek fazla etkilemediğini söyledi.

Dalgalanmanın en çok olduğu yaz döneminde iki tane bayram geçirdiğimizi söyleyen Canko, kredi kartı harcamalarının bir önceki döneme göre %15 artış gösterdiğini, ancak yıllık enflasyonun yükselmesi sebebiyle reel olarak bir miktar düşüş yaşandığını dile getirdi. Her iki parametrenin ortalaması alındığında sanılanın aksine çok büyük bir düşüş olmadığını belirtti.

BKM verilerine göre Eylül ayının bitimi itibarıyla 65,5 milyon adet kredi kartı ve 140,2 milyon adet banka kartı bulunduğunu, kredi kartı sayısında 2017 yılının aynı dönemine göre %7’lik, banka kartı sayısında ise %10’luk bir artış olduğunu sözlerine ekledi.

Taksitle yapılan harcamaların ekonomine yaşanan iniş-çıkışlarda olumlu bir faktör olduğunu dile getirdi.

Taksitle yapılan finansmanın hem perakendecinin satışlarının durmamasına hem de tüketicinin tüketiminin bir anda kısmamasına yardımcı olduğunu söyleyen Canko, kartla yapılan harcamaların toplam tüketim harcamaları içindeki payının %40’a yaklaştığını ifade etti. Bu oranın Avrupa Birliği ülkelerinde halen %25 seviyelerinde olduğunu, Türkiye’nin yarışa sonradan katılan bir ülke olmasına rağmen çok iyi bir yol katettiğini dile getirdi.

Soner Canko, kartla yapılan harcamalardaki artışın ana sebeplerini açıkladı.

Kartlı ödemelerde ilk sırayı akaryakıt, tekstil ve gıda gibi sektörlerin aldığını, bunların da toplam ödemeler içerisindeki payının %50’ye denk geldiğini belirten Canko, bazı dönemlerde temel tüketimin lüks tüketimin önüne geçtiğini, yaz aylarında tatil mevsiminin etkisiyle havayolları, seyahat şirketleri ve otelcilik gibi alanlarda artış olduğunu anlattı.

Yurt dışından gele turist sayısındaki artışla birlikte yabancı kartlarla yapılan harcamalarda da çok hızlı bir artış olduğunu söyledi. Taksitlerle ilgili olarak son 5 sene içinde dönem dönem yeni düzenlemelerin geldiğini belirten Canko, son olarak 1 Eylül’den itibaren yeni bir taksit düzenlemesi geldiğini bildirdi.

Son 30 yıl içindeki gelişmelere bakıldığında, günümüzde her beş kartlı ödemeden bir tanesinin banka kartı ile yapıldığını anlattı.

Daha önceden banka kartlarını sadece ATM’den para çekmek için kullandığımızı fakat şimdi enflasyondaki değişimlerin de etkisiyle banka kartının daha sık kullanıldığını ve insanların hesaplarını bu şekilde daha rahat kontrol edebildiklerini söyledi. Banka kartlarıyla yapılan ödemelerin gelecek dönemlerde daha da artacağını öngören Canko, kullanımında artış olması beklenen bir diğer kartın ise ön ödemeli kartlar olduğunu söyledi.

Özellikle 18 yaş altı gençlere verilen oyun kartlarına ilginin arttığını bunun da gelecek vaat eden bir durum olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye’nin kartı TROY hakkında da bilgi veren Canko, iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde 5,5 milyona yaklaşan bir kullanıcı kitlesi olduğunu, kart kullanımının artırılmasındaki amacı; “Nakdi azaltmak ve mümkün olduğu kadar gelirleri finansal sektör üzerinden giderleri de aynı şekilde kartlarla yaparak hepsini kayıtlı hale getirmek ve bu sayede vergi gelirlerinin artması fatura fiş kaçağının azalması” şeklinde yorumladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum