Paylaşım

2016 Eylül ABD TÜFE Verisiyle Dolar/TL Tarihi Rekorunu Yeniledi!


 

TSİ 15.30’da ABD’de Eylül ayına ilişkin TÜFE verileri kamuoyuna açıklandı. Açıklanan verilerde son beş ayın en hızlı yükselişi görüldü. Bu duruma paralel olarak Dolar/TL, yeniden tarihi rekor kırdı. TÜFE verileri ve Dolar/TL’de kırılan yeni rekor haberimizin devamında;

Hem küresel hem de yurt içi piyasalar bugün ABD’de açıklanacak olan Eylül ayına ilişkin TÜFE verilerine odaklanmışlardı. Geçen gün ABD Merkez Bankası (FED) Başkan Yardımcısı Fischer’ın yaptığı açıklamalarının ardından dolar, son yedi ayın zirvesinden gerilemiş ve küresel çapta sert düşüşler yaşamıştı. Dolardaki düşüşe bağlı olarak Dolar/TL paritesi de günün ilk saatlerinde 3,08 seviyelerine kadar gerilemişti. Bu noktada, TÜFE verileri oldukça önem kazandı. Hem FED’in faiz artırımına gitmesi için göstergelerin sağlamlığı hem de doların yeniden yükselişe geçmesi açısından TÜFE verileri dikkatle takip edildi.

ABD Çalışma Bakanlığı, TSİ 15.30’da Eylül ayına ilişkin TÜFE verilerini kamuoyuna açıkladı. Açıklanan verilere göre; TÜFE Eylül’de yüzde 0,3, yıllık olarak ise yüzde 1,5 ile beklentiler doğrultusunda artış gösterdi. Böylelikle TÜFE’de görülen yıllık artış, 2014 yılının Ekim ayından beri en yüksek artış olarak görülmüş oldu. Verilerin kamuoyuna açıklanmasının ardından FED’in faiz artırımına gitme olasılığı da giderek arttı. FED beklentilerine bağlı olarak dolar, küresel çapta yeniden değer kazanmaya başladı. Euro/Dolar paritesi ise TÜFE verilerinin ardından 1,10045 seviyesine kadar yükseldi.

Dolar/TL’de yeni rekor görüldü!

Haftanın ikinci işlem gününde 3,08 seviyelerine kadar gerileyen Dolar/TL paritesi, öğle saatlerine doğru Musul ve başkanlık tartışmalarının etkisinde kalarak 3,10 seviyelerini aşmıştı. Detayların yer aldığı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ancak Dolar/TL, 3,10 seviyelerinin üzerinde kalıcı olamamış ve yeniden 3,09 seviyelerine gerilmişti. Beklentiler doğrultusunda açıklanan TÜFE verilerinin ardından ise Dolar/TL 3,1140 seviyesini aştı ve tarihi rekorunu kırmış oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın