Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

4 Kişilik Ailenin Yoksulluk Sınırı Bir Yıl Öncesine Göre 1.250 TL Arttı

Açıklanan verilere göre dört kişilin bir ailenin açlık sınırı 2 bin 448 TL, yoksulluk sınırı 7 bin 973 TL’ye yükseldi.
4 Kişilik Ailenin Yoksulluk Sınırı Bir Yıl Öncesine Göre 1.250 TL Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Eylül ayına ait açlık ve yoksulluk sınırını gösteren geçim şartlarını açıkladı.

Yükselen enflasyonun etkisi bu ay geçim şartlarına da yansırken, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı, 2 bin 324 lira olan asgari ücretin üstünde kalmaya devam etti.

Eylül ayında açlık sınırında 64, yoksulluk sınırında 209 TL artış oldu.
Eylül Açlık-Yoksulluk Sınırı
Kaynak: Türk-İş

Dört kişilik bir ailenin gıda, giyim, kira, konut, elektrik ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarını içeren harcamalar yani yoksulluk sınırı 7 bin 973 liraya yükseldi. 8 bin liraya dayanan yoksulluk sınırında bir önceki yıla göre 1250 liraya yakın bir artış gerçekleşmiş oldu.

Eylül ayında yetişkin bir erkeğin gıda için yapması gereken minimum harcama tutarı 678 TL, kadının 560 TL, 15-19 yaş arasındaki bir gencin 725 ve 4-6 yaş arasındaki bir çocuğun 482 TL oldu. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 3 bin 3 liraya yükseldi.

Yapılan açıklamada Türkiye’nin en zengini ile en yoksul nüfusu arasında 13 kat gelir farkı olduğu bildirildi. Toplumun ortalama geliri baz alınarak yapılan hesaplamaya göre, Türkiye nüfusunun üçte birinin yoksul olduğu ortaya çıktı.

GCM Yatırım Banner
Dört kişilik bir ailenin mutfak masrafı geçen yılın sonuna kıyasla 258 lira arttı.
Eylül Gıda Enflasyonu
Kaynak: Türk-İş

Temel ihtiyaçlar için yapılan toplama harcama 2019’un sonuna göre 928 TL yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun hesapladığı gıda fiyat endekslerine göre yaz aylarında azalan fiyatların, mevsim değişimine bağlı olarak yeniden yükselmeye başladığı gözlendi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı aylık bazda %2,68, yıllık olarak %13,45, sene başından bu yana %13,18 oranında arttı. Eylül ayında balık fiyatlarının yükseldiği, kırmızı mercimek, nohut ve kuru fasulye gibi bakliyatların aynı kaldığı açıklandı.

Ağustos ayında 6,59 lira olan ortalama sebze-meyvenin fiyatı 6,57 oldu. 5,88 TL olan ortalama sebze kilogram fiyatı 5,94’e, 7,54 olan meyve fiyatı ise 7,59’a yükseldi. 29 ürün dikkate alınarak yapılan hesaplamada ekmek, pirinç, un ve makarna grubunda gerçekleşen fiyat artışlarının endeksin yükselmesinde önemli faktör olduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın