Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amerikalı Exxon Türkiye’nin de Ortak Olduğu ACG Sahasındaki Hisselerini Satıyor

Enerji şirketi Exxon, ortakları arasında Türkiye’nin de olduğu Azeri - Çırak - Güneşli petrol sahası projesindeki hisselerini satma kararı aldığını duyurdu.
Amerikalı Exxon Türkiye’nin de Ortak Olduğu ACG Sahasındaki Hisselerini Satıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li enerji devi Exxon Mobil şirketi, kaya gazı alanları ve Guyana’daki petrol rezervlerine odaklanabilmek için Azeri – Çırak – Güneşli (ACG) petrol sahasındaki hisselerini satma kararı aldığını bildirdi.

Türkiye’nin de ortaklığı bulunan, Azerbaycan’ın en büyük petrol sahası olan ACG’deki %6,8 hissesinin satışından 2 milyar dolar bekleyen şirket, bu kararını küresel operasyonlarına yönelmek için aldığını açıkladı.

Exxon Sözcüsü Julie King, piyasa söylentileri ve spekülasyonlar hakkında açıklama yapmayacaklarını söyledi.

Yüzyılın anlaşması olarak nitelendirilen işbirliği, Amerikan Exxon’un çekilmesiyle sona erecek. Sovyetler Birliği’nin çökmesinden sonra Azerbaycan’ın petrol sanayisini geliştirmesine katkısı olan beş Amerikan şirketinden biri olan Exxon, söz konusu anlaşmayı 1994 yılında yapmıştı.

Diğer şirketler ise; Amoco, Unocal, Pennzoil ve McDermott şeklindeydi. 24 yıldır devam eden işbirliği, Avrupa’ya Rus petrolü ve gazından farklı bir seçenek sunması beklenen rezervlerinden dolayı da yüzyılın anlaşması adını aldı. Projenin İngiliz petrol şirketi BP tarafından işletildiği fakat ABD hükümetinden de önemli miktarda destek aldığı belirtildi.

Amerikalı şirketlerin çoğunun paylarını satarak projeden ayrılmasıyla, ABD’nin Azerbaycan’a olan desteği de azalmış oldu.

Avrupa’nın Rus enerji kaynaklarına bağımlılığını azaltacağı beklentisi ACG’de büyük rezervlerin gerçekleşmesiyle birlikte zayıfladı. Exxon’un petrol sahasındaki hisselerini satıp projeden ayrılması durumunda, geriye Amerikan şirketi olarak sadece Chevron kalacak.

Chevron %9,57, BP %30,4 ve Socar %25 ile en büyük paya sahip hissedarlar konumunda. ACG projesinde Türkiye’nin (TPAO) de ortaklığı bulunuyor. Bizden başka; daha küçük hisselere sahip olan Japon Impex, Noveçli Equinor, Japon Itochu ve Hindistan’dan ONGC Videsh’in de payı bulunuyor.

Japonya’nın Türk lirasında değer kaybıyla artan maliyetler sebebiyle, Sinop nükleer santral projesinden vazgeçmeyi düşündüğü öğrenildi.

Japonya ve Fransa konsorsiyumu, Türkiye’nin ikinci nükleer santralini Sinop’ta yapmak için bir anlaşma yapmıştı. Ancak projenin maliyeti 44 milyar dolar ile ilk tahmin edilen miktarın iki katına çıktı.

Japon Nikkei gazetesi, söz konusu gerekçe ile Japonya’nın Sinop nükleer enerji santrali kurma projesinden çıkmaya hazırlandığını yazdı. Maliyet artışının temel nedenleri olarak; 2011 yılında Japonya’daki Fukushima Daichi nükleer santralinde meydana gelen nükleer kazanın ardından yüksek standartlarda güvenlik önlemleri uygulanması ve Türk lirasında yaşanan değer kaybı gösterildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar