Yatırım yapmaya başla!

Dahi Banka Koleksiyoncusu Yapı Kredi’nin Rusya Şubesini Satın Aldı!

Yapı Kredi, Rusya’daki iştirakini Rus bankası Expobank LLC’ye 57.1 milyon dolar karşılığında sattığını açıkladı. Ayrıntılar haberimizde;
Dahi Banka Koleksiyoncusu Yapı Kredi’nin Rusya Şubesini Satın Aldı!

Yapı Kredi, Rusya’da bulunan Yapı Kredi Bank Moscow’u Expobank LLC’ye sattığını duyurdu. Kurumun KAP’a yaptığı açıklamada, Rusya’daki iştirakinde sahip olduğu % 99.84 oranındaki paylar ile Yapı Kredi Finansal Kiralama A.O’nun sahip olduğu 0.16 oranındaki payın, Expobank LLC’ye 57.1 milyon dolara tekabül eden 3.3 milyar Rus rublesi karşılığında satıldığını belirtti. İşlemle ilgili imzalar atılırken devir; gerekli yasal izinler alındıktan sonra gerçekleştirilecek.

Yapı Kredi, Expobank LLC ile Pay Satınalma Anlaşması’nın 25.10.2017 tarihinde imzalandığını açıkladı.

Yapı Kredi, Expobank LLC ile Pay Satınalma Anlaşması’nın imzalandığını açıkladı.

Rusya piyasasına açılan ilk banka olma özelliğini taşıyan kurumun Moskova şubesinin devrinin, Merkez Bankası’ndan gerekli anlaşmalar sağlandıktan sonra yıl sonuna kadar yapılması bekleniyor.

Expobank Yönetim Kurulu üyesi Kirill Nifontov, anlaşmanın bankanın stratejik planı çerçevesinde gerçekleştiğini belirti.

Expobank Yönetim Kurulu üyesi Kirill NifontovAyrıca konuşmasında, Yapı Kredi’nin Türk işletmelerle işbirliği yapmalarını sağlayacağını söyledi.

Peki, Yapı Kredi’nin Moskova şubesini alan Expobank’un sahibi İgor Kim kimdir? Öncelikle banka koleksiyoncusu Igor Kim’in ilk bankasını 1992 yılında 26 yaşındayken 100 bin dolar sermayeyle kurduğunu belirtelim.

51 yaşında olan Igor Kim, çoğunluğu banka olan 30’a yakın şirket sahibi bir iş insanı!

51 yaşında olan Igor Kim Expobank'ın sahibi

Kendisini bir bankacıdan çok yatırımcı olarak gördüğünü söyleyen Igor Kim, ülkemiz ile Rusya arasındaki ticari işlemlerde etkili olmayı planlıyor. Ayrıca banka koleksiyoncu olarak da anılan Kim’in geçtiğimiz yılbaşında “her yıl 1-2 banka alımı yapmayı düşünüyorum” dediğini de belirtelim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum