Yatırım yapmaya başla!

Eximbank Genel Müdürü Yıldırım: İhracatçının Kur Riski Almasını İstemiyoruz

İhracatçının kur dalgalanması olan dönemde zarar görmemesi için sigorta enstrümanları gibi önlemler geliştirdiklerini söyleyen Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, 2018 yılını 44 milyar doların üzerinde destekle tamamladıklarını belirtti.
Eximbank Genel Müdürü Yıldırım: İhracatçının Kur Riski Almasını İstemiyoruz

2018 yılındaki gelişmeleri ve 2019 planlarını anlatan Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ihracatçının ülke ekonomisindeki büyümeye olan katkısından bahsetti. Yurt dışından kaynak bulma konusunda hiçbir zaman zorlanmadıklarını ifade eden Yıldırım, geçtiğimiz yılı 44 milyar dolardan fazla destekle tamamladıklarını anlattı. 2018’in yaz aylarında yaşanan kur ataklarını hatırlatan Yıldırım, ihracatçının kur riski yaşamasını istemediklerini dile getirdi.

Adnan Yıldırım, görüşme yaptıkları tüm firmaların daha fazla ihracat çabası içerisinde olduklarını söyledi.

İhracatçının ülke ekonomisinin büyümesine en büyük katkıyı sağlayanlardan biri olduğunu, geçen yılki performansın 2019’da da devam edeceğini dile getirdi. Geçen sene Türk lirası bazında %60’tan fazla artışla ihracatçıya destek sağladıklarını ve ihracatçının finansmanının %53’ünü tek başlarına karşıladıklarını anlattı.

2018 yılında önemli yenilikler yaptıklarını ifade eden Yıldırım, reel sektör ile iç içe çalıştıklarını ve bu yeniliklerin 2019’da da devam edeceğini söyledi. Bu yıl daha çok kadın girişimcilere öncelik verileceğini sözlerine ekledi.

Bu yıl ihracatçıya sağlanan finansmanın biraz daha kolaylaştırılacağını dile getirdi.

Ticaret Bakanlığı ile birlikte yürütülen çalışmalar doğrultusunda ihracat finansmanına erişimi biraz daha kolaylaştıracaklarını söyleyen Yıldırım, teminat unsurlarını çeşitlendirmeye başladıklarını dile getirdi. Toplamda 11 ürünü kamuoyu ile paylaştıklarını, bunlardan 4 tanesini devreye aldıklarını ve geri kalanların aşama aşama devreye alınacağını anlattı.

Yurt dışından kaynak sağlamada Türk Eximbank’ın 52 banka içerisinde yedinci büyük banka olduğunu ve 10 milyar doların üzerinde yurt dışı fon temini olduğunu belirtti. Son günlerde CDS’lerin arzu ettikleri seviyeye geldiğini, spreadlerin CDS’lere yaklaşmasıyla yurt dışı kaynakların çok daha uygun maliyetle geleceğini dile getirdi.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ihracatçının kur riski almasını istemediklerini söyledi.

Kur riskinden korunma enstrümanlarının tamamını düşük maliyetlerle verdiklerini, riskten en çok etkilenen KOBİ ve ihracatçıların zarar gördüğünü aktardı. Sigorta enstrümanları ile bu durumun önüne geçmeye ve kurun dalgalı seyrettiği dönemlerde ihracatçının zarar görmesinin engellemeye çalıştıklarını sözlerine ekledi. Geçtiğimiz yıl sağlanan kredi desteğinin ihracat artışına %3,4 oranında katkı sağladığını, bunun da reel anlamda 5,7 milyar dolarlık bir katkı anlamına geldiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum