Yatırım yapmaya başla!

Eximbank’tan 1,1 Milyar Liralık Sermaye Artırımı

Eximbank, 1,1 milyar lira ile çıkarılmış sermaye tutarını 3,7 milyar liradan 4,8 milyar liraya yükselttiğini duyurdu. İşte detaylar;
Eximbank’tan 1,1 Milyar Liralık Sermaye Artırımı

İhracatçıya 7 ayda 22 milyar liralık destek sağlayan Eximbank, sermaye artırımına gitti. 1,1 milyar liralık artırım ile çıkarılmış sermayesini 4,8 milyar liraya yükseltmiş oldu. Geçen hafta İzmir Enternasyonel Fuarı‘nda gazetecilerle bir araya gelen Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türkiye ihracatına desteklerinin yılsonuna kadar % 26’ya çıkacağını söylemişti. İhracat alanındaki faaliyetleri ile dikkat çeken banka, şimdi de sermaye artırımı ile dikkat çekti.

Bankanın KAP’a yaptığı açıklamasında, çıkarılmış sermayenin 3,7 milyar liradan 4,8 milyar liraya yükseltildiği belirtildi.

Eximbank Çıkarılmış Sermaye 4,8 Milyar Lira

1,08 milyar lirası yedek akçelerden, 22,7 milyon lirası enflasyona göre düzeltme farklarından karşılanmak suretiyle çıkarılmış sermayenin 1,1 milyar lira yükseltildiği belirtildi. Ekonomi Bakanlığı’na bağlı olan Eximbank’ın sermayesini 10 milyar liraya kadar yükseltmeyi hedeflediği biliniyor.

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ilk altı ayda Türkiye ihracatının % 9 büyürken, kendilerini % 18 büyüdüğünü açıkladı.

Eximbank İlk Altı Ayda % 18 Büyüdü

2017 yılının ilk 7 ayında ise ihracatçılara 22 milyar dolar finansman sağladıklarını belirtti. Eğer yakalanan ivmenin yukarı yönde devamı gelirse 2017’nin sonunda ihracatçılara 40 milyar dolar finansman desteği sağlamış olacaklarını ifade etti.

İhracatçılara 40 Milyar Dolar Finansman Desteği

Ağustos ayının başında dünyanın en büyük ulusal kalkınma bankasından kredi sağlayan Eximbank, uzun vadeli planlarından bahsetmişti.
China Development Bank’tan 3 yıl vadeli 200 milyon dolarlık kredi sağlamanın, birçok yönden avantajlı olduğu açıklanmıştı. Aldığı son finansman desteğiyle birlikte 2017 yılının başından bu yana, yurt dışı kaynak tutarını 2,1 milyar dolara yükseltmişti.

Adnan Yıldırım, katıldığı MÜSİAD toplantısında ise Türkiye’nin en ucuz kredisinin Eximbank’ta olduğunu söyledi ve ihracatçıları bankayla çalışmaya çağırdı.

Adnan Yıldırım MÜSİAD Toplantısında Konuştu

İzmir’de katıldıkları fuarda, Rusya’dan gelen bütün işadamlarına tanıtım sunumu yapan Yıldırım, yalnızca ihracatçılara değil onların alıcılarına da kredi sağladıklarını belirtti. Bu sayede Türkiye ihracatının daha da artacağına dikkat çekti ve çalışmalarına bunu göz önüne alarak yol verdiklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum