İhracatın %48’ini Kredilendiren Eximbank’ın Desteklediği Firma Sayısı 11 Bine Yaklaştı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın desteklediği firma sayısının 10.642 olduğunu ve yıl sonunda 11 bine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen Gündem 2018 Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri programında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sektörün sorunlarını bildiklerini, bu sorunların giderilmesi için istişare kurulu oluşturduklarını ve bakanlık olarak sivil toplum kuruluşlarına sorunlarını çözmek için gereken tüm desteği vereceklerini söyledi.

Türk müteahhitlik sektörünün yurt içinde ve dışında katma değeri yüksek olan kontratlara yönelmesi gerektiğini söyleyen Pekcan, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret Bakanlıklarının tek çatı altında birleşmesiyle, tüm iş dünyasının sorunlarını birebir takip edebileceklerini dile getirdi.

Bakan Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın desteklediği firma sayısının 10.642 olduğunu ve yıl sonunda 11 bini hedeflediklerini söyledi.

Türk müteahhitlik sektörünü hem yurt içinde hem de küresel pazarda, anahtar teslim işler olarak tanımlanan katma değeri yüksek işlerin yapılmasına dair projelerde destekleyeceklerini, Türkiye’deki ihracatın %48’inin Eximbank tarafından kredilendirildiğini belirtti.

100 birimlik ihracatın %25’inin Eximbank tarafından desteklendiğini, bu oranı önümüzdeki yıl %27’ye çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Eximbank’ın içindeki %68 olan KOBİ oranını %70’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Pekcan, desteklenen firma sayısının yıl sonunda 11 bin olacağını öngördüklerini sözlerine ekledi.

Afrika’nın çok büyük bir Pazar olduğunu, onların da Türklerle birlikte çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

Türk Eximbank’ın kaynaklarını Afrika’da daha verimli şekilde kullanarak, müteahhitlerin bu bölgede daha aktif şekilde rol almasını istediklerini söyleyen Bakan Pekcan, son yıllarda iş yapılan bölgelerde yaşanan siyasi karışıklıkların, geleneksel pazarın ana gelir kalemini oluşturan enerji fiyatlarındaki dalgalanmalar ve finansmana erişiminde yaşanan sıkıntıların karşılaştığı en büyük sorunlar olduğunu söyledi.

TMB Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye’nin son dönemde içinde bulunduğu zor süreci atlatacağına inandıklarını belirtti.

Gelecek birkaç yılın Türkiye için zor geçeceğini söyleyen Yenigün, daha önce dış faktörlü şoklara karşı dayanıklı olduğumuzu gösterdiğimizi, ekonominin genel dinamiklerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de inşaat sektörünün genel performansını etkilediğini dile getirdi.

Konut satışlarının tüm kampanyalara karşın yüksek banka faizlerinin alternatif getirisi nedeniyle olumsuz etkilendiğini belirterek, müteahhitlik sektörünün son yıllarda yurt dışı pazarlara daha fazla ağırlık vermeye başladığını, 2013 – 2014 yıllarında 30 milyar dolarlık sözleşme imzalandığını fakat son iki yıldır bu miktarın 13-14 milyar dolara gerilediğini dile getirdi.

Rusya, Irak ve Libya pazarlarının kapanması sebebiyle bu yılki sözleşme tutarının 18-20 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

Petrol ve doğal gaz fiyatlarının düşmesi sebebiyle pazarlarımızın daraldığını söyleyen Yenigün, Afrika ülkeleri ve Hindistan ile ilgilenilmeye başlandığını, ancak Türk bankalarının teminat mektuplarının bu ülkelerde kabul edilmemesi ve yurt dışına kendi işçimizi götürme konularında sıkıntı yaşandığını anlattı. 2002 yılında 4 milyar dolar ciro yapılırken 35 bin işçi götürüldüğünü, şimdi 30 milyar dolar ciroya ulaşılmasına rağmen 23-25 bin arasında işçi götürülebildiğini söyledi. Bu nedenle yurt dışına Türk işçi götürme konusunda isteksiz davranmak zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı