Yatırım yapmaya başla!

Eximbank YEP Etkisiyle Sendikasyon Kredisini 590 Milyon Euro’ya Çıkardı

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, YEP'in içeriğinin tatmin edici ve güven verici olmasıyla, en son Londra'da yenilenen sendikasyon kredisinin 590 milyon Euro'ya ulaştığını söyledi.
Eximbank YEP Etkisiyle Sendikasyon Kredisini 590 Milyon Euro’ya Çıkardı

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan, yatırım ve iş dünyasında oldukça olumlu karşılanan Yeni Ekonomi Programı‘nın (YEP), kendilerine sağladığı yararlar hakkında bilgilendirme yaptı. YEP’in içeriğinin tatmin edici olduğunu söyleyen Yıldırım, en son Londra’da yapılan sendikasyon kredilerinin, beklentilerin çok üzerinde gelmesini sağladığını belirtti.

Türkiye’deki bankacılık sisteminin çok kuvvetli olduğunu söyleyen Yıldırım, YEP ile ülkemize inanan kesimin daha da artacağını söyledi.

En son yapılan Londra görüşmelerinde sendikasyon kredisini yenilediklerini belirten Yıldırım, YEP’in açıklanması ve tatmin edici olması sebebiyle, geçen yıl 545 milyon Euro olan sendikasyon kredisinin, 590 milyon Euro ile yenilendiğini dile getirdi.

Yenilemeyi bu kadar yüksek bir rakamda beklemediklerini, bu durumun Türk ekonomisinin dünyaya verdiği güvenin göstergesi olduğunu, sendikasyon kredisinin önemli bir işaret fişeği olarak algılanması gerektiğini söyledi. Bundan sonraki süreçte de Türk Eximbank’ın yanında diğer bankaların da aynı şekilde bu başarıya imza atacaklarını dile getirdi.

Türkiye’ye ilgi duyan, yatırım yapan ve yapmak isteyen kurumsal yatırımcılar düzenli olarak ziyaret ediliyor.

Geçen yıl bu görüşmelerin Körfez ülkelerinde yapıldığını söyleyen Yıldırım, daha sonra Uzakdoğu, ABD ve Avrupa’nın önde gelen 5 ülkesinde gerçekleştirdiklerini belirtti. En son Londra’da roadshowa çıkıldığını, 8 yatırımcı kuruluşla görüşme planlanmasına rağmen, toplamda 16 yatırımcı kuruluşun katıldığını bildirdi.

Görüşme yaptığı ülkelerin temsilcilerinin, Türkiye’deki problemleri çok yakından takip ettiklerini söyleyen Yıldırım; “Kısa vadede biz bu problemleri yaşıyoruz. Ama uzun vadede Türk ekonomisinin ve Türkiye’nin hep daha iyiye gittiğini, tarihsel gelişiminin de böyle olduğunu hep anlattık. Onlar da bunu çok iyi anlıyorlar.” dedi.

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türk ekonomisinin can damarlarından biri olarak KOBİ’lere ve önemine değindi.

KOBİ’ler kadar Türk müteahhitlerin de dünyanın her yerinde prestijli işlere imza attıklarını söyleyen Yıldırım, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenlerinin halen devam ettiğini belirtti. Gelecek hafta Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenecek olan Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarında kurumsal yatırımcılar, bankalar ve diğer Exim üyeleriyle görüşme yapılacağını sözlerine ekledi. Yıldırım, 2018 yılı sonunda ihracatçılara verilen desteğin %17 artırılarak, 45 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum