Yatırım yapmaya başla!

“EVET!” Demeden Sorulması Gereken Sorular

“EVET!” Demeden Sorulması Gereken Sorular

Hayatta birçok şeye evet deriz belki de; ama evlenmek için dediğimiz “evet!” en anlamlısı olabilir. Sevdiğiniz bir insanla hayatınızı sonsuza kadar paylaşmak için gönülden bir evet dersiniz. Elbette bunun birçok anlamı da vardır ve nikah kıyılırken söylenen, “iyi günde, kötü günde” her şeye evet demiş olursunuz. Bu nedenle önemli bir karardır ve pek düşünülmesi bile, hatta düşünülmesi kötü olarak görülse bile, maddi açıdan da kendinize çeki düzen vermeniz gerekir.

Parasal konuların, bir evlilikte adı geçmemesi gerektiği söylenir. Ama çıkan sorunların birçoğu para yüzünden çıkar. Elbette hayallerinizdeki gibi bir şekilde evlenmek ve evinizi muntazam bir şekilde döşemek için paraya ihtiyacınız vardır. “Başımızı sokacak bir ev olsun, kuru ekmekle doyarız” gibi avuntu sözleri de hemen her evlilik aşamasında duyulur. Ama zorluklarla karşılaşıldığı zaman bazı sorunlar, gerginlikler ortaya çıkar. Çözümsüz sorunlar olmasa bile karşılıklı anlaşma ve dayanışma gerektiren sorunlardır. Evli çiftler için inanılmaz para biriktirme stratejileri paylaşmıştık ve burada birlikte hareket etmenin önemli olduğundan bahsetmiştik. Unutmayın, “Evet!” dediğiniz kişiyle birlikte hareket ettiğiniz sürece, aşamayacağınız hiçbir sorun yoktur!

Hayatınızın sonuna kadar birlikte yaşamak istediğiniz kişiye evet demeden önce, birbirinize sormanız gereken bazı sorular bulunuyor. Gelecek hayatınızda sorunlarla karşılaşmamak için bu sorulara göz atmanızı öneririm:

Ne Kadar Paramız Var?

Ne Kadar Paramız Var?Yeni tanıştığınız veya ilişkiniz henüz taze iken bu soruyu sormak itici olabilir. Ama evlenmeye karar verirken, bu durumu düşünmenizde de fayda vardır. Özellikle uzun süreli beraberlikler sonrasında evlenmeye karar vermişseniz, bu durumu önceden planlamanızda da fayda vardır. Düğününüz için ne kadar paranız olduğunu belirleyebilirsiniz. Sonra parasal durumunuza göre birikim yapmaya başlayarak hayalinizdeki düğünü gerçekleştirebilirsiniz. Yeni tanışan bir çiftseniz de, birikim ve gelir gibi konulardaki fikrini öğrenebilirsiniz. Böylece çiftler birbirini, önemli bir yön olan parasal açıdan da tanımış olacaktır.

Ne kadar paranız olduğunun yanında, ne kadar borcunuz olduğunu da bilmeniz de fayda vardır. Çünkü evlendiğiniz zaman “senin borcun” şeklinde bir tartışmaya girmeniz, oldukça yıkıcı olabilir. Bu nedenle evet demeden önce bu konuda da birbirinizi tanımanız gerekiyor.

“Sahip Olunan Paranın Kaynağı Neresi?”

"Sahip Olunan Paranın Kaynağı Neresi?"Evlilik aşamasına gelen ilişkilerde, tarafların ne kadar para kazandığını da bilmesinde fayda vardır. Bu paranın nereden geldiğini ve nasıl harcandığını da bilmesiniz. Her iki tarafında bu yolda izlediği tutum oldukça önemlidir. İlişkiniz ciddi bir boyut kazandığı zaman yıllara göre kazanılması planlanan parayı bile sorma hakkınız vardır. Sonuçta birlikte bir yaşam sürecekseniz, çiftlerin birbirinden gizli veya belirtilmemiş düşünceleri olmamalıdır. Bu konular açıkça belirtilmelidir ki, birlikte hareket edilip, birbirine destek olunsun.

“Yatırım Yapar mısın?”

"Yatırım Yapar mısın?"Birbirinizin yatırım hakkında da görüşlerini öğrenmelisiniz. Yatırım fikirleri var mı, daha önce borsa veya forex gibi bir piyasada işlem yapılmış mı, altın veya döviz alınıyor mu gibisinden sorabileceğiniz birçok yatırım soru var. Daha önce birçok kere söylediğimiz gibi geleceğinizi düşünüyorsanız, mutlaka birikimleriniz olmalı ve yatırım yapmalısınız. Çiftlerin bu konuda birbirini desteklemesi de son derece önemlidir ve gelir artırımı konusunda faydalı olacaktır.

“Para Nereye Harcanıyor?”

"Para Nereye Harcanıyor?"Henüz evlenmeden önce elde ettiğiniz geliri nereye harcadığınızı da eşiniz olacak kişinin bilmesi gerekiyor, sormaya da hakkı var. Çünkü ileride birlikte bir hayat süreceksiniz ve sorumsuzca para harcayan bir taraf, diğer kişinin sinirlerini oldukça bozabilir. Özellikle de çalışıp eve para getiren kocanın, evde dünya umurunda olmayan bir eşle karşılaşması, pek hoş olmayacaktır. Tarafların henüz evet demeden bu yönlerini de öğrenmesinde fayda vardır.

Birlikte bir gelir – gider tablosu yapmalısınız, bir ev bütçesi oluşturmalı ve planlarınıza dair ayrı bütçeler hazırlamalısınız. Örneğin tatil için 6 ay önceden birlikte bir bütçe hazırlamaya başladığınız zaman, her şeyin çok daha mükemmel olduğunu göreceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Evlilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum