Yatırım yapmaya başla!

Evden Çalışanların Başarı için Uygulaması Gereken 6 Önemli Kural

Evden Çalışanların Başarı için Uygulaması Gereken 6 Önemli Kural

Günümüzde evden çalışarak para kazanan birçok kişi var. Bunu gerek ek iş olarak gerekse asıl işi olarak yapanlar var. Ayrıca evden çalışan kişilerin, internet sayesinde yapabilecekleri iş portföyünü de genişlemiştir. Elbette evden çalışmanız, daha başarılı olacağınız anlamına gelmiyor. Bazen evden daha başarılı olacağınızı düşünürsünüz; ama işler tahmin ettiğiniz gibi yürümeyebilir. İşte bu noktada da bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.

Ofiste çalışmanın elbette faydası büyüktür. İş disiplini açısından baktığımızda, ofiste evinize göre daha istikrarlı çalıştığınızı göreceksiniz. Çünkü evde her şey daha rahattır ve bir anda tüm dikkatinizi başka bir şeye verebilirsiniz. Bunun sonucunda da ya işi yapamaz ya da yetiştirmek için kolaya kaçarsınız. Bu durumda da başarılı olamazsınız. Evden çalışmak zorunda olan kişiler, her gün ofise gitmek zorunda kalmasalar bile belli bir disiplinle işlerini yapmalıdır.

Evden çalışmanın kötü yanları da vardır ve bunların başında yalnızlaşmak vardır. Fikir paylaşımı yapacağınız kişilerin ve işle ilgili etkileşimde bulunacağınız kimsenin olmaması, işinizi biraz zorlaştırabilir. Tüm rahatlıkları ile evden başarılı bir çalışan olmak; bunlara ek olarak sosyalliğinizden de uzaklaşmak istemiyorsanız, birazdan sizlerle paylaşacağım kuralları uygulamalısınız.

İşte evden çalışanların başarı için uygulaması gereken önemli kurallar:

1 Kendinize Çalışma Alanı Oluşturun

Kendinize Çalışma Alanı OluşturunTüm kuralların başında belki de en önemli gördüğüm nokta burası. Evden çalışmaya kararlıysanız, kendinize mutlaka bir çalışma alanı oluşturmalısınız. Sağlıklı ve severek çalışacağınız bir ofis gibi evinizde bir alanı çalışma alanı yapmalısınız. Evinizde boş bir oda olabileceği gibi oturma odanızda bir köşede olabilir. Burayı istediğiniz ve hayal ettiğiniz ofis şeklinde çalışmak için hazırlamalısınız. İşinizi severek yaptığınızı gösteren ve her gün o alana çalışmaya gitmek için can atacağınız bir yer olmalıdır. Aynı zamanda odaklanmak ve iyi bir performans göstermek için de gerekli koşulları oluşturmayı ihmal etmemelisiniz.

2 Çalışma Saati Belirleyin

Çalışma Saati BelirleyinKendinize evde çalışırken de bir çalışma saati belirlerseniz, daha programlı ve disiplinli bir şekilde iş yapmış olursunuz. Herhangi bir saatte veya canınızın istediği bir saatte işinizin başına geçme rahatlığını istediğiniz için evden çalışmak istiyor olabilirsiniz. Ama başarılı olmak için mutlaka kendinize bir saat belirlemelisiniz. Tamam, sabah erken kalkmak zorunda değilsiniz; ama kendinizi en uygun hissettiğiniz zaman aralığını belirlemeli ve bu saatlerde çalışmalısınız.

Evden çalışırken, normal bir iş hayatına göre daha az süre çalışacağınızı düşünürsünüz. Ama bu pek de öyle olmayabilir. Rahatlık nedeniyle 1 saatlik işi evde belki de 2 saatte yapacaksınız. Bunu da göz önünde bulundurarak kendinize düzenli bir zaman çizelgesi oluşturmalısınız. Ayrıca evde çalışırken, çalışmanızı bölecek durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Evinize gelen bir misafir, tüm planınızı bozabilir ve ailenizle ilgilenmeniz gerekebilir. Bu nedenle belli bir çalışma saati belirlemeniz gerekiyor.

3 Mola Vermeyi Atlamayın

Mola Vermeyi AtlamayınEvden çalışanlar için de mola oldukça önemlidir. Çalıştığınız alandan bir süre uzaklaşmak, kahvenizi içmek, kafanızı dağıtmak, yemek yemek gibi molalar vermelisiniz. Evden çalışmak demek 2 saat boyunca o işle ilgilenmek ve bu süreçte sadece iş düşünmek değildir. Normal bir ofis çalışanı gibi molalar vermelisiniz. Bu sayede asosyallikten de kurtulmuş olursunuz. Örneğin müşterilerinizle tanışmak için öğle yemeğinizi dışarıda yiyebilirsiniz veya komşunuzla kahve keyfi yaparak kafanızı dağıtabilirsiniz.

4 İş için Giyinin!

İş için Giyinin!Evde çalışanlar genellikle pijamaları ile yaşamayı seçerler. Ama bu pek faydalı değildir. Çünkü kıyafetlerin, psikolojinizi ve performansınızı etkilediği bir gerçektir. Elbette takım elbise, döpiyes giyin demiyorum. Ama işinizi ciddiye aldığınızı gösteren şekilde giyinmelisiniz. Nasıl ofise gitmek için duş alıyor, dişlerinizi fırçalıyor, kahvaltı ediyor ve giyiniyorsanız, evden çalışırken de bu şekilde yapmalısınız. Kendinizi “işe başlamak için hazırım” psikolojisine sokmak için küçük ama etkili bir yol olduğunu söylemem gerek.

5 Dikkatinizi Dağıtan Şeyleri Görmezden Gelin

Dikkatinizi Dağıtan Şeyleri Görmezden GelinEvde çalışırken, dikkatinizi dağıtacak birçok olayla karşılaşabilirsiniz. Mesela bir ev hanımıysanız, yemek hazırlamak, temizlik, bulaşık gibi birçok şey, işten uzaklaşmaya neden olabilir. Bu konuda şöyle düşünmelisiniz; eğer bir ofiste çalışıyor olsaydınız, eve dönene kadar bu işleri bekletmek zorundaydınız. Evden çalışırken de bu işleri bekletebilir ve işinizi bitirdiğiniz zaman yapmanız gerekenleri yapabilirsiniz.

6 Gününüzü Planlayın

Gününüzü PlanlayınEvden çalışma nedenleriniz arasında, gününüzü daha iyi değerlendirmek olabilir. İş hayatındaki mesai saatleri size göre olmayabilir ve evden çalışma istediğiniz buna bağlıdır. Yine de işlerinizi tam zamanında başarılı bir şekilde yapabilmek ve teslim edebilmek için gününüzü planlamanız gerekiyor. Maksimum verimi elde etmek, mutlu bir şekilde çalışmak için bunu yapmalısınız. Aynı zamanda ailenizle ilgilenmek için bu şekilde daha iyi vakit yaratabilirsiniz.

İşe en iyi odaklandığınız zamanı çalışmak için belirleyin. Çalışma sırası için de ayrıca bir plan yapmayı ihmal etmeyin. Çünkü işe nasıl başlayacağınızı bilmediğiniz zaman gereksiz yere vakit harcamış olacaksınız. Boşa vakit kaybetmek yerine, çalışmak için belirlediğiniz zamanda yapacaklarınızı planlayın ve direkt işe başlayın. Hatta çalışmaya başladığınız zaman çalışma alanınızın kapısını kapatarak rahatsız edilmek istemediğinizi de anlatabilirsiniz. Gününüzü planladığınız zaman daha verimli iş çıkaracak ve günün geri kalan saatlerini gönlünüzce değerlendirebileceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum