Yatırım yapmaya başla!

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın 6 Önemli Faydası

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın 6 Önemli Faydası

Sizin de evcil bir hayvanınız var mı? Kediniz, köpeğiniz, kuşunuz, balığınız… Eğer varsa gerçekten çok şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Gerçi siz zaten bunun farkında olmalısınız. Sonuçta yoğun geçen bir günün ardından, size sevgi gösterilerinde bulunan tüylü dostunuzun hayatına ne kadar renk kattığını sizden daha iyi kim bilebilir ki? Canınız sıkkın olduğunda, bunu hemen sezen ve keyfinizi yerine getirmek için türlü türlü maskotluklar yapan arkadaşınızın, kızınızın ya da oğlunuzun sizin için büyük bir şans olduğunu sizden daha iyi bilecek biri var mıdır? Tabii ki yoktur. Tabii ki evcil hayvan sahipleri, sadık arkadaşlarının onların hayatına renk katan en büyük değerlerden biri olduğunun farkındadır. Yani düşünsenize! Evcil hayvan sahiplerinin hayatları diğerlerinden ne kadar da farklı!

Örneğin; yalnız yaşasanız bile, her zaman yolunuzu gözleyen birinin evinizde sizi beklediğini bilirsiniz. Yani hiçbir zaman yalnızlık çekmezsiniz. Belki hasta olduğunuzda kalkıp size sıcak bir çorba yapamaz. Tamam ama sadece varlığıyla bile kısa zamanda ayağa kalkmanıza yardımcı olur. Sizi eğlendirir, küçük bir hareketiyle sizi anında kahkaha krizlerine sokabilir, tam da ihtiyacınız olduğu anlarda yanınıza sokularak size güç verir ve daha neler neler… Ayrıca sizin diğer insanlara göre çok daha sağlıklı olmanızı sağlar. Evet, kesinlikle daha sağlıklı! Hem ruhsal hem de fiziksel açıdan! Nasıl mı? İşte onları da alt başlıklarımızda bir bir inceleyelim diyorum. Ne dersiniz, hemen başlayalım değil mi?

Sizi Hareket Etmeye Teşvik Ederler!

Sizi Hareket Etmeye Teşvik Ederler!Tamam işten eve geldiğinizde evde bekleyen köpeğinizi dışarı çıkarmak bazen çok zor gelebilir. Ancak emin olun bu şekilde sadece tüylü dostunuza değil, kendinize de iyilik etmiş oluyorsunuz. Düşünün, akşam uyumadan önce köpeğiyle birlikte küçük bir yürüyüşe çıkan insanlar sizce de diğerlerine göre çok daha rahat bir uyku çekmezler mi? Ne demek istediğimi anladınız sanırım, değil mi? Evcil hayvanlar, özellikle de köpekler sahiplerini daha çok hareket etmeye teşvik ederek onların daha sağlıklı kalmasına yardım ediyorlar. Sonuçta karşınızda ilgi ve oyun bekleyen biri var! O öyle masum masum dururken siz televizyonun karşısında uzanıp nasıl tembellik yapabilirsiniz ki?

Mutluluğunuzdaki Payları Oldukça Büyüktür!

Mutluluğunuzdaki Payları Oldukça Büyüktür!Bu konuda yapılan birçok farklı araştırma var ve hemen hepsinin sonucu aynı. Yani evcil hayvan sahiplerinin depresyon ve türevi rahatsızlıklara yakalanma riski diğerlerine göre bir hayli düşük! Ayrıca görünen o ki evcil hayvan sahiplerinin çoğunluğu hayattan keyif alan insanlar! Sonuçta; bu küçük (ya da büyük) sevimli canlılar, mutluluk üzerinde de gözle görülür bir fark yaratıyor. Nasıl yaratmasınlar ki? Sizi her halükarda seveceğini bildiğiniz ve her hareketiyle bunu göstermeye çalışan canlılara karşı nasıl kayıtsız kalabilirsiniz? Bu mümkün değil! Enerjileriyle size neşe katan, öylece hiçbir şey yapmadan yanı başınızda dursalar bile size iyi şeyler hissettiren evcil hayvanlar; mutluluğunuz üzerinde kesinlikle çok etkili oluyorlar.

Kalbinize Büyük Bir İyilik Yaparlar!

Kalbinize Büyük Bir İyilik Yaparlar!Evet, evcil hayvanların bir diğer önemli faydası da bu! Yani kalp sağlığı üzerindeki yararları! Yapılan araştırmalar gösteriyor ki evcil hayvan sahiplerinin kalp krizi geçirme riski diğer insanlara göre çok daha düşük. Çünkü onlar diğerlerine göre daha düşük kan basıncına ve daha düşük kolesterol seviyelerine sahip. Bunlar da doğal olarak kişinin kalp krizi geçirme riskini azaltıyor. Bunların yanı sıra evcil hayvan sahiplerinin daha çok hareket etmesi de kalp sağlığı için faydalı oluyor. Sonuçta sevimli hayvan dostlarınız, kalbiniz için kesinlikle büyük bir iyilik yapıyor.

Hem Sizi Hem de Çocuklarınızı Alerjilere Karşı Korurlar!

Hem Sizi Hem de Çocuklarınızı Alerjilere Karşı Korurlar!Evet, belki şimdiye kadar bunun tam tersini düşüyordunuz. Ancak yapılan araştırmalar, durumun düşünülenin tam tersi yönünde olduğunu kanıtladı. Yani evcil hayvanların hem sizi hem de çocuklarınızı alerjilere karşı koruduğu biliniyor. Hani şu bebekli kedili köpekli videolarda, kedinin kuyruğunun bebeğin ağzının kenarında olduğunu falan görüp “aman!” diyoruz ya, işte aslında onu dememize gerek yokmuş. Ya da bir bebeğiniz oldu diye evcil hayvanınızdan vazgeçmeniz tamamen yersiz ve dayanağı olmayan bir kararmış. Çünkü bir evcil hayvanla birlikte büyüyen çocuklar, diğerlerine göre daha az astım ve alerjik hastalık riski taşıyorlar.

Arkadaş Edinmenizi Kolaylaştırırlar!

Arkadaş Edinmenizi Kolaylaştırırlar!Yolda karşısına çıkan sevimli bir köpeği kim sevmek istemez ki? Hele de gerçek bir hayvan severse! Evet, evcil hayvan sahipleri bu bakımdan diğer insanlara göre daha kolay arkadaş ediniyorlar. Köpeğini yürüyüşe çıkartan ve bu sırada bir sürü farklı insanla tanışma imkanı bulan evcil hayvan sahipleri, sosyallik bakımından da diğerlerine göre daha avantajlı. Üstelik bir tek sokakta da değil! Evcil hayvan sahipleri, katıldıkları forumlar veya üye oldukları siteler sayesinde de bir sürü yeni arkadaş edinme fırsatına sahip oluyorlar.

Sorumluluk Bilinci Oluştururlar!

Sorumluluk Bilinci Oluştururlar!Evet, evcil hayvan sahibi olmanın bir diğer önemli faydası da bu! Özellikle çocuklar ve gençler tüylü dostları sayesinde sorumluluk duygularını geliştirebiliyorlar. Sonuçta evcil hayvan sahibi olmak bir sürü yükümlülüğü de beraberinde getiriyor. Beslenmesi, bakımı, aşıları, dışarı çıkartılması gibi! İşte bu sorumluluklar da doğal olarak çocuklarda ve gençlerde görev bilinci oluşmasına yardım ediyor. Henüz küçücük bir yaştayken sabah kalkar kalkmaz kedisine mama vermeyi unutmayan çocuklar, büyüdüklerinde de genellikle sorumluluk almayı bilen bireyler haline geliyorlar.

Sonuçta, sizin de gördüğünüz gibi hayvan dostlarımız pek çok farklı açıdan hayatımızı kolaylaştırıyorlar. Ki bizi aşırı stresten koruyan, yüzümüzü güldüren ve her şeyden önemlisi hayattan daha çok keyif almamızı sağlayan evcil hayvanların bazı önemli faydalarından yukarıda bahsettik. Tabii ki bu listeye eklenecek daha bir sürü şey var. Ama onları da siz evcil hayvan sahiplerine bırakmak istedim. Evet, hayatınıza renk katan dostlarınız ya da çocuklarınız için neler söyleyeceksiniz, gerçekten heyecanla bekliyorum.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum