Yatırım yapmaya başla!

EVA Gayrimenkul/Yazıcı Konut Piyasasının Canlanacağını Öngörürken Sektöre Yatırım Öneriyor!

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Yazıcı, konut sektöründe önümüzdeki günlerde bir canlanma görüleceğini ve yatırımcıların büyük oranda kazanç elde edeceğini söyledi.
EVA Gayrimenkul/Yazıcı Konut Piyasasının Canlanacağını Öngörürken Sektöre Yatırım Öneriyor!

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, İstanbul’un mevcut durumdaki gayrimenkul piyasası hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu.

Konut sektöründe ilerleyen dönemler için bir canlanma öngören yazıcı, sektöre yatırım yapan yatırımcıların uzun vadede kazançlı çıkacağını söyledi.

Yazıcı, konut kredi faiz oranlarının bu sıralar yüksek olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında bu oranın %2 altına inmesiyle birlikte sektörde canlılık başladığını duyurdu.

Yazıcı, gayrimenkul sektöründe bir dönem satışların gerilediğini ve hükümetin bunu iyileştirmek amacıyla birtakım politikalara yöneldiğini söyledi.

Gayrimenkul Satışları Bir Dönem GerilediTürkiye’den konut satın alan yabancılara vatandaşlık verilmesi, konutların tesliminde KDV indirimi, satış sözleşmelerinde yer alan damga vergisi, konut kredilerindeki peşinat tutarının azaltılması, konut alımında devlet teşviki ve kamu bankalarının bazı zamanlarda konut kredisi faizlerini düşürmesi gibi durumları buna örnek gösteren Yazıcı, bunların kalıcı çözüm getirmemekle birlikte konut sektörünü pozitif anlamda etkilediğini vurguladı.

Türkiye’de konut piyasasının zayıf talebine değinen Yazıcı, gelecek dönemler için umutlu olduğunu belirterek sektörün yeniden hareketleneceğine neredeyse kesin gözüyle bakıyor.

Türkiye Konut Piyasası Zayıf TalepKentsel dönüşüm, nüfusun her geçen gün artması ve temel ihtiyaçlar sebebiyle Türkiye’deki konut ihtiyacının hiçbir zaman biteceğini düşünmüyor.

Açıklamalarını sürdüren Yazıcı, kısa vadeli yüksek faiz oranları ya da döviz yatırımlarının daha avantajlı gibi göründüğünü işaret ederek, yatırımcıların konuttan uzun vadede daha kazançlı çıkacağını öne sürdü. Diğer yatırım araçlarına kıyasla uzun vadede emlak yatırımını tercih etmelerini önerdi.

Enflasyon fiyatlarındaki artışın konut fiyatlarındaki artıştan daha fazla olduğunu belirten Yazıcı, gayrimenkul sektöründeki fiyat yükselişinin artık mümkün olmadığını belirtti. Acil olarak nakit ihtiyacı olmaması durumunda ekonominin daha stabil seyretmesini beklemenin en mantıklı davranış olacağını savundu.

Açıklamalarında sona yaklaşırken stok eritmenin çok da basit olmadığını söyleyen Yazıcı, kredi kullanımının önündeki iki büyük engele dikkat çekti. Bunların mevduat faizlerinin genel seyri ve konut kredisi faizlerindeki yükseklik olduğunu öne sürdü. Yazıcı, sırasıyla ilk olarak faizlerin düşmesi, ardından konut sektöründe canlanma ve üçüncü aşama olarak da stok eritme hızının artacağını öngördü.

Diğer taraftan ekonomideki herhangi bir bozulmadan en fazla etkilenen sektörlerden biri olan gayrimenkul, son dönemlerde Türkiye’de yaşayan yabancıların alımlarıyla canlı kalmayı sürdürüyor. Bu yılın ilk yarısında %68,9 oranında artan yabancıya konut satışı, 20 bine yakın konut alımına işaret etti ve sektörün yüzünü güldürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum