Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ev Sahibi Kiracı Uyuşmazlıklarında Yeni Dönem

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki sorunların çözülebilmesi için yeni düzenleme kapıda. Düzenlemenin amacı ne? İşte detaylar,
Ev Sahibi Kiracı Uyuşmazlıklarında Yeni Dönem
Yorum

Türkiye’de kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan sorunların çözümüne yönelik düzenleme Meclis’e taşınıyor. Konut sahibi ve kiracı arasında yaşanan en büyük sorunlardan biri de özellikle büyük şehirlerdeki kira fiyatları. Hükümet mevcut düzenlemeyle kiradan ve kat mülkiyetinden dolayı ortaya çıkan sorunları çözmeyi amaçlıyor.

Kiracılar ve ev sahipleri yaşadıkları sorunları yasal mercilere ve kurumlara iletiyor. Ticaret Bakanlığı da bu doğrultuda anlaşmazlıklara çözüm olabilecek düzenlemeyi Meclis’e taşıyacak.

Yeni Dönem

Konut sahipleri ile kiracılar arasındaki sorunların çözümü için önemli bir adım atılacak ve arabuluculuk sistemi daha da işlevli hale getirilecek. Yasal düzenleme için çalışmalar devam ediyor. Düzenleme ile kat mülkiyeti, kira artışları ve komşuluk ilişkilerinden dolayı ortaya çıkan ihtilaflar arabuluculuğun ana konusu haline gelecek.

Düzenlemenin ana amaçlarından biri de ortaya çıkan sorunların mahkemeye taşınmadan kısa sürede çözülmesi. Bu doğrultuda yargının yükü de azaltılmış olacak.

Yeni düzenlemenin Ekim’de Meclis’e geleceği tahmin ediliyor. Yasalaştırdığı takdirde konutlarla ilgili uyuşmazlıklar ilk olarak arabulucuların önüne gidecek.

Arabulucunun çözemediği durumlarda konular mahkemeye taşınacak. Anlaşmazlık olduğunda arabulucuya gitmeden doğrudan mahkemeye gidilmesi halinde davalar reddedilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu