Yatırım yapmaya başla!

Ev ve Mutfak Eşyalarında 2019 Sonunda 3 Milyar Dolar İhracat Hedefleniyor

EVSİD tarafından gerçekleştirilen Invitation Only etkinliği için 50 ülkeden, 81 firma Türk mutfak sektörü ürünlerini görmek için ülkemize geldi. TİM Başkanı Gülle, sektörün ihracat rakamlarını açıkladı.
Ev ve Mutfak Eşyalarında 2019 Sonunda 3 Milyar Dolar İhracat Hedefleniyor

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) tarafından düzenlenen Invitation Only İstanbul etkinliği bugün başladı. 23 Kasım’a kadar sürecek olan etkinlikte 50 ülkeden, 81 farklı alıcı Türk mutfak sektörünü görmek için İstanbul’a geldi.

Açılışta konuşma yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ev ve mutfak eşyalarının genel ihracatta önemli bir payı olduğunu ve yıl sonunda sektörün ihracatının 3 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi. EVSİD Başkanı Burak Önder de önemli açıklamalarda bulundu.

Önder, Türk ev ve mutfak eşyaları sektörünün ihracatını yükseltmek amacıyla sürekli yurt dışı fuarlarına katıldıklarını söyledi.

Türk Mutfak SektörüŞimdiye kadar 21 ülkede sayısız organizasyon gerçekleştirdiklerini anlatan Önder, Invitation Only’nin ise 34.’sü olduğunu söyledi. İhracatı artırmak adına bu etkinliğin çok önemli olduğunu belirterek, 4 yıl önce belirlenen hedefler kapsamında yeni pazarlara girdiklerini açıkladı.

Daha çok Avrupa’ya ve uzak ülkelere ağırlık verdiklerini, bu ülkelerdeki potansiyel alıcıları belirlediklerini ve nitelikli firmaları İstanbul’a davet ettiklerini anlattı. Bu görev için danışmanlık firmaları ile anlaştıklarını söyleyen Önder, bu sayede nokta atışlar yaptıklarını dile getirdi.

Etkinliği düzenledikleri ilk yıl 21 ülkeden 36 alıcı geldiğini, fakat şimdi 50 ülke ile 81 alıcı sayısına ulaştıklarını söyledi. Türk üretici firma sayısının da 4 yıl gibi kısa bir süre içinde 38’den 57’ye çıktığını belirtti. 2020 yılında alıcı sayısında hedeflenen rakamın 100 olduğunu da sözlerine ekledi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, Türk mutfak sektörünün ihracata katkısının büyük olduğunu söyledi.

Mutfal Eşyası İhracatÜlke ekonomisini kalkındırmak amacıyla nitelikli ihracat için çalışmaya devam ettiklerini belirten Gülle, şu an 2,5 milyar dolar olan ev ve mutfak eşyası ihracatının, yıl sonunda 3 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti.

Ülkemizden 160 ülkeye plastik mutfak eşyası, 144 ülkeye elektrikli küçük mutfak ve ev aletleri, 103 ülkeye de seramik mutfak ürünlerinin satıldığı bilgisini verdi.

EVSİD’in genç bir dernek olasına rağmen oldukça başarılı işler yaptığını dile getirdi. Düzenlenen etkinliğin en güzel yanının katılan firmaların daha önce ülkemize gelmemiş ve bizimle ticaret yapmamış isimler olması olarak açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum