Yatırım yapmaya başla!

Peter Mallouk: Ev Almak Genellikle Korkunç Bir Yatırımdır!

Bir ev almanın iyi bir yatırım olduğunu düşünenlerin tezlerini çürüten bir varlık yönetim uzmanı, bunun genellikle korkunç bir yatırım olduğunu söyledi.
Peter Mallouk: Ev Almak Genellikle Korkunç Bir Yatırımdır!

Birçok insan ev almanın iyi bir yatırım olduğunu söyler. Ancak Creative Planning isimli varlık yönetim şirketinin başkanı Peter Mallouk ise bu fikirde değil. “Gerçekte genellikle korkunç bir yatırım,” olduğunu söyleyen Mallouk, gün sonunda ev sahibi olmanın cebinizden çok daha fazla çıkmasına neden olduğunu söylüyor.

Mallouk, “Mülkiyet vergileri ödüyorsunuz, bakım yapıyorsunuz, sigorta ödüyorsunuz. Evinizde ödemeniz gereken başka şeyler de var,” diyor.

Peter Mallouk Ev Alma YorumuGenç ev sahiplerinin bir ev satın almak yerine kendi evlerini yaptıklarını da söyleyen Mallouk, bu şekilde gizli maliyetlerden kaçındıklarını dile getiriyor. Ayrıca zamanla evinizin değerinin artabileceğini ancak tüm masrafları karşılayacak kadar artmayacağını vurguluyor. Bunun yerine bir satın almak yerine hisse senedi ve tahvil gibi değer kazanması muhtemel bir şeye yatırmanızı öneriyor.

Mallouk, değer kazanması muhtemel şeylere yatırım yaparak, uzun vadede daha fazla para kazanma ihtimaliniz olduğunu belirtiyor. Örneğini ise New York üzerinden veriyor. Şehirde bir ev kiralamak için 2500 dolar ödendiğini; ama kendi evinizi aldığınız zaman mortgage krediniz, vergileriniz ve diğer bakım masraflarınızla birlikte aylık 5000 dolar ödeyeceğinizi söylüyor.

Mallouk gibi düşünen diğer uzmanlar da bir ev almanın kiralamaktan yüzde 40 daha fazlaya mal olacağını tahmin ediyorlar.

Ev Almak Kiralamaktan Yüzde 40 Daha MasraflıMallouk, 2500 dolara bir ev kiralayıp, diğer 2500 doları da çeşitlendirilmiş bir portföyde değerlendirdiğiniz zaman, evin bedelince bir kazancın sahibi olabileceğinizi de söylüyor.

Zengin Olmayı Öğreteceğim” yazarı ve kendi kendine milyoner olan Ramit Sethi de aynı konulara değiniyor. Sethi, “Genellikle uzun vadede, düşük maliyetli bir çeşitlendirilmiş endeks fonuna yatırım yaparsak, yıllık getiri açısından yaklaşık yüzde 7 elde edeceğinizi varsayabiliriz. Çevrenizdeki bir gayrimenkul bir yılda bu getiriyi kazandırabilir mi?” diyor.

Hem Sethi hem de Mallouk bir ev satın almadan önce rakamları iyice incelemenin öneminden bahsediyorlar.

Ramit Sethi Ev Alma YorumuUzmanlar, kendi finansal duruşunuzun hissesini almanızı ve ardından bölgenizdeki bir evi kiralamak yerine ortalama satın alma maliyetine bakmanızı söylüyorlar. Satın almanın sizin için anlamlı olup olmadığını düşünmeye çalışın ve yatırım fonlarından elde edeceğiniz parayı kiralayıp yatırmada daha iyi olup olmadığınızı kendinize sormanızı öneriyorlar.

Sethi, “Rakamları benim gibi çalıştırırsanız, yaşadığınız yer için satın almanın hiçbir finansal anlamı olmadığını keşfedebilirsiniz. Satın almak için başka nedenler var mı? Tabii ki. Belki de almak istiyorsunuz çünkü o duvarı yıkmak istiyorsunuz. Belki de satın almak istersin çünkü çocuklarının belli bir okula gitmesini istiyorsun. Tamam ama sayıları yönet!” ifadelerini kullanıyor.

Sethi, “Hayatının en büyük satın alması için tüm matematiği ve gelecekte 20 yılın nasıl geçeceğini iyi bilmesin,” diyor.

Ev Aldıktan Sonra 20 Yıl Nasıl GeçecekBir ev satın almanın en büyük avantajlarından biri, bir tür zorunlu tasarruf yapmanız gerektiğidir. Çünkü çekmiş olduğunu konut kredisinin taksitini ödemeniz gerekiyor. Mallouk, taksitleri ödeyebilmek için her aya büyük bir planla başlamanızı öneriyor. Ödeyeceğiniz faizleri de unutmamanızı söylüyor.

Üstelik yaptığınız plana harfi harfine uymanız da bazen mümkün olmuyor. Hesaba katılmamış ve sonradan oluşan masraflar da oluşturduğunuz bütçe dengenizi bir anda mahvedebiliyor. Bu nedenle ev almanın genellikle korkunç bir yatırım olduğu söyleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum