Yatırım yapmaya başla!

Ev Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ev Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Düşünsenize; sonunda yıllardır hayalini kurduğunuz şeyi yapmak üzeresiniz. Yani yıllar boyunca yaptığınız birikimler, doldurduğunuz o mesailer, kısacası verdiğiniz bütün emekler sonunda karşılığını bulacak. Çünkü nihayet bir ev sahibi olacaksınız. Başınızı sokacak bir yuva bulacak, kira derdinden kurtulacak, kendinizi hiç hissetmediğiniz kadar güvende hissedeceksiniz.

Evet, bahsettiğim durumları siz de yaşıyor olabilirsiniz. Diğer bir deyişle; şu anda ev alma hazırlığı yapanlardan biri olabilirsiniz. Ve eğer durum buysa; eminim ki şu anda bayram telaşı olan çocuklardan farksızsınız. Ama bu telaşın ev alma konusunda hata yapmanıza neden olabileceğinin de farkına varmalısınız. Yani hevesinizi kursağınızda bırakmak istemem ama pek çok kişi ev alırken dikkat etmesi gereken noktaları gözden kaçırdığı için bu hususta hataya düşmektedir.

İleride “neden bu kadar aceleci davrandım ki, neden bu evi aldım ki” gibi pişmanlık sözleri etmekte, ödediği onca paranın karşılığını alamadığını gördüğü için kendine kızmaktadır. İşte tüm bu nedenlerden dolayı, size konut sahibi olmadan önce üzerinde durmanız gereken konulardan emin olmanızı öneriyorum. Kısacası; aşağıdaki başlıkları bir bir incelemenizi ve hepsinin üzerinden tekrar tekrar geçmenizi tavsiye ediyorum. Zira bu şekilde mutlu ev sahiplerinden biri olabilir, yeni alacağınız evinizde yıllar boyunca keyifle yaşayabilirsiniz.

İşte ev almadan önce dikkat edilmesi gereken konular:

Nasıl Bir Evde Yaşamak İstediğinizi Bilin!

Nasıl Bir Evde Yaşamak İstediğinizi Bilin!Öncelikli olarak yapmanız gereken şey bu! Yani nasıl bir evde yaşamak istediğinizden emin olmalısınız. Ne bileyim; bahçeli bir eviniz olsun mu istersiniz, yoksa lüks bir apartman dairesi mi, boydan boya camları olan ferah bir evi mi tercih edersiniz, yoksa küçük camları olan kutu gibi bir evi mi… İşte bunları bir bir düşünmelisiniz. Büyük bir evde yaşamak isterken, sırf fiyatı uygun diye kutu gibi bir ev almaya kalkışmamalı, o evin ileride sizi sıkıntıya sokacağını bilmelisiniz.

Yani hayallerinizi süsleyen evi bütün detaylarıyla düşünmelisiniz. Tamam, belki istediğiniz ev sizin alabileceğiniz evlerden çok daha yüksek fiyatlarda olabilir. Ama en azından, alacağınız evin içinize sindiğinden emin olmalısınız. Ya da bir süre daha bekleyip, gerekli koşulların oluşmasını sağlamalı, acele etmenin size bir şey kazandırmayacağını unutmamalısınız.

Hayalini kurduğunuz evde yaşamak için yapmanız gerekenler nelermiş, buradan öğrenin!

Hesabınızı İyi Yaptığınızdan Emin Olun!

Hesabınızı İyi Yaptığınızdan Emin Olun!Tamam, ev alacaksınız iyi hoş da hesabınızı doğru şekilde yaptığınızdan tam olarak emin misiniz? Mesela; elinizde ne kadar nakit para var? Satın alma işlemini yalnızca birikimlerinizi kullanarak mı yapacaksınız? Yoksa kredi mi çekeceksiniz? Konut kredisi kullanarak ev alacaksanız, bu konu hakkında yeteri kadar araştırma yaptığınızdan emin misiniz? Mesela; evin ne kadarı için bankadan kredi çekebileceğinizi biliyor musunuz?

Kredi notunuz kaç ve kaç olması gerekiyor, bunu sordunuz mu? (Kredi notunuzun kaç olması gerektiğini buradan öğrenin!) Konut kredisi çekeceğiniz bankanın diğerlerinden daha iyi olanaklar sunduğundan emin misiniz? Her ay ödeyeceğiniz kredi taksitinin, geçiminizi engellemeyecek miktarda olup olmadığını hesaba katıyor musunuz? Peşin parayla ev almak mı yoksa konut kredisi kullanmak mı daha avantajlı, hiç araştırdınız mı? İşte bütün bu soruları cevaplamalı ve ev almadan önce hesabınızı iyi yaptığınızdan emin olmalısınız.

Lokasyona Dikkat Edin!

Lokasyona Dikkat Edin!Ev almadan önce dikkatlice ölçüp tartmanız gereken konulardan bir diğeri de lokasyon meselesi! Yani evinizin lokasyonunun sizin için gerçekten uygun mu, buna emin olmalısınız. Tabii, sizin için derken alacağınız evde ailenizle birlikte mi yaşayacaksınız, kimler yanınızda olacak, onları da düşünmeniz lazım. Mesela; çocuklarınız varsa yakında okul olup olmadığını, hastanelere ne kadar yakın olduğunu, mahallenin ya da semtin ne kadar güvenilir olduğunu ve benzeri konuları tek tek düşünmelisiniz. Sonuçta; evinizin sürekli gidilmesi gereken yerlere yakın olması, ileride başta maddi olmak üzere diğer pek çok açılardan da sıkıntı yaşamamanız için sağlamanız gereken bir şarttır.

Fiyat Karşılaştırmalarını İyi Yapın!

Fiyat Karşılaştırmalarını İyi Yapın!Alacağınız evin benzerlerine bakarak, fiyat karşılaştırması yapın. Daha açık söylemem gerekirse; 150.000 liralık bir eve 170.000 lira ödemeyin. Hem bu devirde; araştırma yapmaktan daha kolay bir şey mi var. Yapmanız gereken tek şey; internetten aradığınız özelliklerde evlere bakarak, fiyat kıyaslaması yapmak! Eğer boş yere fazladan para ödemek istemiyorsanız, kelepir denilebilecek evlere de göz atmalı, kendinize düşündüğünüzden çok daha az para ödeyerek ev sahibi olma fırsatı yaratmalısınız.

Evin Niteliklerini Bir Bir Düşünün!

Evin Niteliklerini Bir Bir Düşünün!Baktığınız evi görünüşü bakımından sevmiş olabilirsiniz. Ama bu noktada hata yapmamak için konutun bütün niteliklerini göz önüne almalısınız. Ne bileyim; binanın kaç yaşında olduğunu, yalıtımının yapılıp yapılmadığını, bakım, onarım gibi size ekstra masraf çıkartacak ihtiyaçlarını, depreme karşı dayanıklılığını, bodrum katını, garajını, kısacası bütün niteliklerini hesaba katmalısınız. Yani yalnızca görünüşüne aldanarak ev satın almamalısınız.

Yasal İşlemler Konusunda Dikkatli Davranın!

Yasal İşlemler Konusunda Dikkatli Davranın!Alacağınız konutun tapusu kat mülkiyetli mi, tapusu üzerinde ipotek ve haciz gibi işlemler var mı, evi satın alacağınız kişinin eşinin izni var mı, evin satış değeri doğru gösterilmiş mi, sözleşmede size sıkıntı doğuracak herhangi bir madde var mı, işte bunlar gibi konularda dikkatli davranmalısınız. Bunun için de araştırmalarınızı iyi yapmalı, bu konularda uzman olan kişilerden yardım alarak sonradan başınızı ağrıtacak hatalar yapmamalısınız. Anlayacağınız; yasal işlemler ev alma aşamasında en çok dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi!

Ev Kiralamadığınızın, Onu Aldığınızın Farkında Olun!

Ev Kiralamadığınızın, Onu Aldığınızın Farkında Olun!Aslına bakarsanız bu da yukarıda dediğime çıkıyor. Yani alacağınız evin niteliklerini detaylıca değerlendirmeli, hesabınızı kitabınızı iyi yapmalı, belki de hayatınızın sonuna kadar o evde yaşayacağınızı düşünerek adımlarınızı doğru atmalısınız. Maddi açıdan ev alabilecek seviyeye geldiğiniz için hemen o ay içinde ev almak zorunda olmadığınızı bilmeli, gerekiyorsa birkaç ay daha kiracı olmaya katlanmalısınız. Neden bunları söylüyorum, biliyor musunuz? Çünkü pek çok kişi “sonunda ev sahibi oluyorum, neden daha çok bekleyeyim” diye düşünerek, tapu sahibi olurken aceleci davranmaktadır. İşte siz bunu yapmamalı, evi kiralamadığınızın onu satın aldığınızın farkında olmalısınız.

Komşularla, Civardaki Esnafla Konuşun!

Komşularla, Civardaki Esnafla Konuşun!Evet, ev almadan önce yapmanız gereken şeylerden bir diğeri de bu! Yani satın almaya karar verdiğiniz evin yanında yöresinde yaşayanlarla, yakınlarındaki esnafla konuşmalısınız. Diyelim ki; bir apartmandan daire alacaksınız. Burada yapmanız gereken şey apartman sakinleriyle, civardaki esnafla konuşarak, onlardan ev ve apartmanda yaşayan kişiler hakkında bilgi almak olmalı. Ne bileyim; belki de apartmanınızda sürekli sorun çıkartan bir aile yaşıyordur. Ya da satın alacağınız yerde kavga gürültü hiç eksik olmuyordur. Eğer ev aldıktan sonra böyle kötü sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız, o zaman konutunuz hakkında bir Sherlock Holmes gibi araştırma yapmalı, hayatınızı orada devam ettireceğinizi düşünerek deyim yerindeyse eşeğinizi sağlam kazığa bağlamalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum