Yatırım yapmaya başla!

EuroNCAP Testlerine Otonom Sürüş Asistanlarını da Ekledi!

Otomotiv sektöründe güvenilirliğin yönüne çizen Euro NCAP, araçların otomatik asistanlarını test ediyor!
EuroNCAP Testlerine Otonom Sürüş Asistanlarını da Ekledi!

Teknoloji ile birlikte bağımsız kaza testi kuruluşu Euro NCAP‘ta değelendirdiği maddelere yenilerini eklemeye hazırlanıyor. Son nesil araçların çoğunda ve bazı şirketlerde model sınıfı farketmeksizin iyi güvenlik donanımları mevcut. Yeni bir araç incelemesi sırasında sıra güvenlik paketlerine geldiğinde artık satırlar biraz daha fazlalaşmaya başladı.

Euro NCAP, araçların yardımcı sürüş asistanlarını da artık değerlendirmeye alacağını bildirdi. Sürücülerin %70 oranında çok güvendiği, yardımcı otomatik kaza önleme sistemlerine de bakılacak. Belki de şirketlerin işi biraz daha zorlaşacak. Diğer taraftan insanlar daha güvenli olacak…

Araç sağlamlık testlerinde otonom-özerk sürüş yeteneklerine bakılacak.

Olayı daha net anlamanız için yukarıdaki video içeriğine bakabilirsiniz. Kaza testi kuruluşu, halen daha tam otonom kavramını karşılayacak otomobilin olmadığını iddia ediyor.

Yeni geçilen sistemde, “yardımcı asistan sistemleri” ile değerlendirilecek. Adaptif Cruise Kontrol, Hız Asistanı ve Şerit Takip Asistanı özelliklerinde 10 araç üzerinde test gerçekleştirildi.

Testeki modeller tüm bu özellikleri barındırıyor!

Bahsettiğimiz araçlar Toyota Corolla, Ford Focus, Volvo V60, BMW 5 Serisi, DS 7 Crossback, Hyundai Nexo, Mercedes C Serisi, Nissan Leaf, Audi A6 ve Tesla Model S.

Euro NCAP yetkilileri durumu biraz tersten değerlendiriyor.

Kuruluş, bugün piyasada bulunan otomobiller, sürücü yardımı sağlayabilir ancak bunun otomatik sürüş ile karıştırılmaması gerektiğini söylüyor. Bu sistemler, güvenli ve kontrollü bir sürüşe alternatif olmadıkları için sık kullanılmaması gerektiği aktarıldı.

Dediğimiz gibi insanların %70’i otonom sürüşü destekliyor. Ve bunun yukarı da saydığımız 3 sistemden ibaret olduğu sanılıyor.

Hatırlarsanız NHTSA’nın Tesla Model S otomatik sürüş asistanı testinde halen daha güvenilir olmadığını savunmuştu. Otomatikleştirilmiş sürüşler, oluşan kazalardan çıkan sonuçlara göre, tepki süreleri halen daha geç ve etrafını taramada zayıflar.

Cut In and Cur Out, ani şerit değişim senaryosunda ise modellerin sınıfta kaldığı bildirildi. Özellikle Hyundai Nexo bu açıdan iyi bir örnek. Araçların ne kadar sağlam olduğunu ve o yönde karar verdiğimiz bu testlerin bir adım daha zorlaştırılması gayet mantıklı olmuş. Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum