Yatırım yapmaya başla!

Euromonitor International 2019-2020 Küresel Büyüme Tahminini 0,2 Yüzde Puan İndirdi

Euromonitor International, 2019-2020 yıllarına ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini yıllık bazda %0,2 düşürdüğünü açıkladı.
Euromonitor International 2019-2020 Küresel Büyüme Tahminini 0,2 Yüzde Puan İndirdi

Merkezi Londra’da bulunan bağımsız araştırma şirketi Euromonitor International, “Küresel Ekonomik Büyüme Öngörüsü” raporunu yayımladı. Şirket, yılın dördüncü çeyreğinde 2019-2020 yıllarına ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti.

Yaptığı açıklama neticesinde söz konusu döneme ilişkin büyüme tahminini yıllık bazda 0,2 yüzde puan düşüren Euromonitor, seviyeyi %3.0’te belirledi. Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasıla tahmininde ise herhangi bir değişiklik yapmamayı tercih etti.

Euromonitor, küresel ekonomik büyüme öngörüsündeki aşağı yönlü tahminini küresel iş aktivitesi büyümesindeki gerilemeye paralel olarak yaptı.

Yayımlanan raporda 2019 yılının dördüncü çeyreğinde küresel iş faaliyetleri ve 1 yıllık ekonomik büyüme tahminlerinin 2016 yılı başlarından beri kaydedilen en düşük seviyelere indiği belirtildi. Bu gelişme doğrultusunda 2019-2020 yıllarına ait küresel GSYİH tahminlerinin 2018 yılının dördüncü çeyreğine kıyasla 0,2 yüzde puan düşürüldüğünü duyurdu.

Şirketin raporunda ayrıca gelişmiş ülkelerin 2019-2021 dönemlerine ilişkin ekonomik büyüme tahmininin %1,4-1,6 aralığına çekildiği bilgisine yer verildi. Hindistan, Meksika ve Almanya belirtilen ülkeler içinde ekonomik tahmininde en fazla düşüş olan ülkeler olarak belirlendi.

Rapor, küresel ekonomide bir süredir devam eden gerilemenin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunlukla ticaret ve imalat sektörleri üzerinde olumsuz etkiler yarattığına işaret etti.

Ekonomide Gerileme Bir Süre Devam EttiFakat buna rağmen ekonomideki yavaşlamanın henüz ılımlı bir seyir halinde olduğu ve yine de küresel risk unsurlarının 2019 yılının ortasından bu yana artmakta olduğuna dikkat çekildi. Şirketin dikkat çektiği bir diğer gelişme ise Küresel Ekonomik Yavaşlama/Gerileme senaryosu ihtimalinin de 2019 yılı ortasında bulunduğu %13 seviyesinden yılın dördüncü çeyreğine gelindiğinde %15’e çıkması oldu.

Söz konusu bu senaryonun küresel hasıla büyümesini 2020 yılında sıfırın altına çekebileceği olasılığına işaret edildi. Bunun yanında aynı senaryonun 2020-2022 dönemine ait küresel ekonomik büyüme tahminini 1 ya da 2 yüzde puan aşağılara çekebileceği konusunda bilgilendirme yapıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum