Yatırım yapmaya başla!

Euro’daki Yükseliş Süper Mario’ya Bağlı!

Euro'da görülen son yükselişlerin kaderi AMB Başkanı Mario Draghi'ye bağlı. Draghi'nin yarınki konuşmasında sergileyeceği duruş ani değişikliğe neden olabilir. İşte detaylar:
Euro’daki Yükseliş Süper Mario’ya Bağlı!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Perşembe günü Jackson Hole’de düzenlenecek konferansta konuşacak. Euro Bölgesinin ekonomik iyimserliği ve parasal teşvike ihtiyaç durumu ile ilgili olumlu haberler vermesi bekleniyor. Ama Draghi böyle bir konuşma yapmaz ve şahin bir tavır takınmazsa, Euro’nun yeniden düşüşe geçeceği tahmin ediliyor.

Unicredit SpA döviz stratejistleri tarafından yayınlanan notta; AMB’nin “ateşe benzin dökmemeye çalışacağı” ifadeleri kullanıldı. Bunun ise Euro’da kar realizasyonuna neden olacağı söylendi.

Euro'da Kar Realizasyonu

Euro, dün dolarda görülen zayıflık ve AMB beklentileri ile yükselişe geçti. Dolar karşısında 1,15 seviyesini kırdı ve 14 ayın en yüksek seviyelerini kaydetti.

Euro 14 Ayın En Yükseğinde

Draghi’nin yarınki toplantıda parasal teşvikten çıkmaya niyetli olduğuna dair sinyaller vermesi bekleniyor. Aynı zamanda Euro Bölgesi ekonomisinin iyimserliğine işaret edeceği düşünülüyor.

Draghi Parasal Teşvikten Çıkmaya Niyetli

EUR/USD paritesi bugün ise saat 10 sularında yüzde 0,22 oranında ekside ve 1,1529 seviyesinden işlem görüyor. EUR/TRY paritesi ise 4,0740 seviyesinde.

Dolar Karşısında Ekside

AMB’nin aylık tahvil alım kotasını karşılamak için devlet tahvili ve kurumsal borç almasıyla birlikte Avrupa’da faizlerin düşük kaldığı biliniyor. Ayrıca Euro Bölgesinde enflasyon hala hedefleri karşılamıyor.

Euro Bölgesinde Enflasyon Hedefleri Karşılanamıyor

Bu konu ile ilgili olarak geçen hafta Draghi ve meslektaşları, ekonomik toparlanmayı sarsmadan mevcut tedbirleri uyarlayabileceklerini dile getirmişlerdi. Piyasalar ise AMB’nin 2018 yılında azaltılacak parasal teşvik konusunda doğru yolda olduklarını düşünüyor. Ama sürecin sürüncemede bırakıldığı da belirtiliyor.

AMB 20 Temmuz tarihinde yeni politikasını belirleyecek. Ama gerekli açıklamaların ve parasal teşvike ilişkin herhangi önemli bir duyurunun 7 Eylül tarihinden önce gelmesi beklenmiyor.

AMB 20 Temmuz'da Yeni Politikasını Belirleyecek

7 Eylül’de gerçekleşecek toplantıda, politika yapıcıların elinde yeni çeyreklik tahminler bulunacak ve buna göre açıklamaların yapılacağı düşünülüyor. Yapılan anketlere göre AMB’nin tahvil alım hızını düşürmeden önce bu toplantıyı bekleyeceği sonucuna varılmış durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum