Yatırım yapmaya başla!

Euro’daki Yükseliş Dış Ticarete Yarayacak

Euro dolar karşısında son 30 ayın en yüksek seviyesine geldi. Ekonomistler bu durumun Türkiye'nin dış ticaret açığına yarayacağını düşünüyor. İşte detaylar...
Euro’daki Yükseliş Dış Ticarete Yarayacak

Bildiğiniz gibi Euro/Dolar paritesi üç yıldır üst üste değer kaybediyordu. 1,03 seviyesine kadar gerileyen kur, bu yıl ivmelenerek yeniden yükselişe geçti. Bu hareketlenmede Euro Bölgesi ile ABD’deki ekonomik ve siyasi gelişmelerin etkisi büyük oldu. Ekonomistlere göre Euro’nun dolar karşısında güçlenmesi Türkiye’nin dış ticaret ve cari açığına olumlu şekilde yansıyabilir.

1,03 seviyesinden yükselişe geçen EUR/USD 1,1712’ye kadar tırmandı. Son 30 ayın zirvesi olan bu seviyeden sonra bugün 1,1639 civarında seyrediyor.

EUR/USD paritesi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 2014 yılında parasal genişleme kararı almasının ardından düşüşe geçmişti. Ancak ardından üst üste gelen gelişmeler paritenin yeniden yükselmesini sağladı. Önce ABD seçimlerinde yaşanan tedirginlik, sonra Avrupa seçimlerinde aşırı sağcı partilerin galip olmaması ve ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları Euro’ya yaradı.

Şubat ayından itibaren yeniden yükseliş trendine giren parite, Temmuz ayı da dahil olmak üzere, bu sene yatırımcısına %10,5 kazanç getirdi.

EUR/USD paritesindeki yükselişin bir süre daha devam edeceğini öngören uzmanlar, bu yükselişin Türkiye’nin dış ticaretine pozitif şekilde yansıyacağını belirtti.

İş Portföy Araştırma Bölümü Yönetmeni Hande Şekerci; Türkiye’nin ihracat gelirlerinin %50’sinin Euro, ithalatın ise %60’ının dolardan oluştuğunu söyledi. Yani ortada eşit bir denge yok. Şekerci yaptığı açıklamada; Euro/Dolar paritesindeki yükselişin,Türkiye’nin ihracat fiyat endeksinin ithalat fiyat endeksine göre yükselmesine, bunun da dış ticaret tarafında iyileşme olarak döneceğini söyledi.

Şekerci ayrıca, ticaret ağırlıklı Euro endeksinde yıllık %10 ve üzerindeki değerlendirmenin, son 6 ayın en yavaş büyümesini gerçekleştiren Euro Bölgesi’nde enflasyonu olumsuz etkileyeceğini belirtti.

KapitalFX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan da, yükselişe geçen paritenin, Türkiye’nin dış ticareti açısından önem arz ettiğini söyledi.

Türkiye’nin, Avrupa’nın önemli ticaret ortaklarından biri olduğunu söyleyen Erkan, bu bölgedeki iyimser tablonun, bizim cari açığımıza da faydası olacağını bildirdi. Hatırlarsanız cari açık Mayıs ayında tahminlerin üzerinde gelmişti.

EUR/USD paritesinde yönün bir süre daha yukarı yönde olacağını düşünen Erkan; 1,1710 ve 1,1715 seviyelerinin direnç konumunda olacağını belirtti.

Parite hakkındaki beklentilerini dile getiren Erkan, son olarak önümüzdeki dönemde FED kararlarının ve Avrupa Merkez Bankası sıkılaşma politikasının yakından izleneceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum