Yatırım yapmaya başla!

Euro, Türk Lirası Karşısında 3 Haftanın En Düşüğünde

AMB Temmuz ayı tutanaklarında güçlü Euro endişelerinden bahsedilmesiyle kur, 3 haftanın en düşüğünü gördü. İşte detaylar:
Euro, Türk Lirası Karşısında 3 Haftanın En Düşüğünde

Bugünün en önemli gündem maddesi olarak Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz ayı toplantısına ait tutanakları açıklaması beklendi. Açıklamalar, Euro’nun gelecekte daha da güçleneceği yönünde geldi. AMB yetkililerinin bu nedenle duydukları endişeleri dile getirmesi ile Euro’nun Türk lirası karşısında düşüşünü hızlandırdı. 4,20 liralık rekor sonrası düşüş % 0,36 oranını gördü.

Güne 4,1413 seviyesinden başlayan EUR/TRY kuru, 4,1505 seviyesini gördükten sonra düşüşe geçti. Tutanakların açıklanmasıyla birlikte 4,1237 liradan işlem görmeye başladı.

Euro Tutanaklarla Düştü

AMB yetkililerinin kaygılarıyla birlikte Euro, küresel piyasalarda değer kaybetmeye başladı. Tutanakların ardından 4,1144 seviyesine kadar düşen EUR/TRY paritesi, 3 haftanın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Türkiye saatiyle 15:50 sularında ise % 0,43 oranında düşüşle 4,1211 liradan alıcı buldu.

EUR/USD paritesi ise sabah saatlerinde 1,1791 seviyesinden işlem gördü. Tutanakların ardından 1,1663 dolara düşerek, 27 Temmuz’dan bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetti.

EUR/USD Düşüşe Geçti

Mizuho Yetkilisi Neil Jones ise AMB yetkililerinin duyduğu endişe ile ilgili yorumların, Euro’daki kazançları kısıtlamak için sözlü bir müdahale olduğunu söyledi.

Mizuho Sözlü Müdahale Açıklaması

Londra merkezli hedge fonu satış müdürü olan Neil Jones, EUR/USD kurunda ilerleme beklemediğini ifade etti. Bu görüşünün özellikle 1,20 seviyeleri için geçerli olduğunu vurguladı.

Euro'da Ralli Görmüyorum

Küresel piyasalarda ise AMB kararlarıyla birlikte Euro kayıplarını genişletirken, Avrupa hisse senetleri geriledi. Gösterge endeksi Stoxx Europe 600, banka hisselerindeki düşüşün sağlık hisselerindeki yükselişin önüne geçmesiyle geriledi. New York saati ile 03:34 sularında % 0,2 oranında düşüş gerçekleştirdi.

AMB’nin son toplantısında politika yapıcılar, izlenecek yol konusunda artağan değişiklikler yorumu yaptı. Tutanaklara göre; politika düzenlemesini çok uzun bir süre ertelemek, Yönetim Kurulu’nun iletişimi ve ekonomik durum değerlendirmesi arasında sapmaya yol açabilir. Bu durum ise finans piyasalarında belirgin bir volatilite yaratabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum