Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro/TL Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin Açıklamaları ile 6,52’ye Geriledi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, para politikası araçlarını savunarak, gerekli görülürse yeniden faiz indirilebileceğini söyledi. Draghi’nin sözleri sonrasında Euro/TL sert geriledi.
Euro/TL Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin Açıklamaları ile 6,52’ye Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, bankanın daha fazla varlık alımı için alanı olduğunu, faiz indirimleri ve parasal genişlemenin de araç setinde bulunduğunu vurguladı. Draghi’nin enflasyonda istenen seviyeye ulaşılmaması halinde faiz oranlarını yeniden düşürebileceğine yönelik açıklamaları piyasalarca hemen fiyatlandı.

Draghi’nin piyasaya güven vermeye çalışan açıklamalarının ardından Euro/TL kuru sert geriledi. Dün günü 6,59’dan tamamlayan kur söz konusu gelişmenin ardından 6,52’ye çekildi.

AMB Başkanı Draghi, risklerin uzamasının ihracat ve imalat üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etti.

AMB Başkanı DraghiEnflasyonda hedefe ulaşılmaması halinde ek teşviklerin gerekebileceğini dile getiren Draghi, faizleri indirebileceğini ve negatif faizlerin yan etkilerini telafi edecek tedbirler alacağını söyledi.

Buna ilaveten; “Görevimizi yerine getirmede yetkilerimizi esneklik ile kullanacağız ve gelecekte fiyat istikrarının karşı karşıya olduğu her türlü zorluğa yanıt vermek için bu esnekliği kullanacağız” açıklamasında bulundu. Piyasalar Draghi’nin açıklamalarını değerlendirirken, daha önceden yıl sonuna kadar 7 baz puan faiz indirimi beklentisi 10 baz puana çıkarıldı.

Mario Draghi’nin açıklaması sonrasında 6,52’ye gerileyen Euro/TL, saat 12:27 itibarıyla 6,5365’ten işlem görüyor.

18 Haziran EuroAynı dakikalarda Euro/Dolar paritesi 1,1188, Dolar/TL paritesi ise 5,8403’te seyrediyor. Euro, AMB Başkanı’ndan gelen faiz konusundaki açıklamalar ile diğer para birimleri karşısında geriledi. Piyasalar bu hafta hem yurt içinde hem de yurt dışında oldukça yoğun bir veri trafiğine şahit olacak. Bunlardan en önemlisi de yarın akşam açıklanacak Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz kararı olarak öne çıkıyor.

Uzmanların geneli faiz oranlarında değişiklik beklemezken, bir kısmı ise faiz indirim sinyallerinin alınacağını öngörüyor. ING analistleri tarafından yapılan değerlendirmede “Ticaret geriliminin artması ihtimal dahilindeyken FED bu toplantıda piyasa beklentilerini doğrulayarak ihtiyati faiz indirimlerinin geliyor olduğuna dair sinyal verebilir” şeklinde yorum yapıldı.

Salı gününe 5,87 civarından başlayan dolar, gün içi en düşük 5,82 lirayı gördü.

18 Haziran DolarHaftaya 5,91 lira civarından başlayan Dolar/TL, dün Merkez Bankası’nın likidite hamlesi ile hafif geriledi. Merkez Bankası dün yaptığı açıklamada, piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkanı kullandırılmasına karar verdiğini ve likidite mkanına uygulanacak faizin politika faizinin 100 baz puan altında olacağı duyurdu.

Garanti Yatırım’dan Tufan Cömert, piyasa yapıcı bankaların 100 baz puan altında fonlama kullanabilecek olmalarının toplam rakamı değiştirmeyeceğini, atılan adımın gevşeme sinyali olarak algılanmadığını ve bu nedenle piyasa açısından çok önemli gelmediğini yorumladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu