Paylaşım

Euro/TL 4,83 Rekorunu da Kırdı!


 

Döviz kurları haftayı kazançla tamamlamaya hazırlanıyor. Dolar 3,91 ile üç buçuk ayın zirvesinde seyrederken, Euro/TL 4,83 seviyesini aşarak bir kez daha rekor kırdı.

Döviz piyasasındaki yükselişler hız kesmeden devam ediyor. Güne sakin bir başlangıç yapılmasına rağmen Euro ve Sterlin rekor kırarken, dolar 3,91 seviyesinin üzerine çıktı. Dün 4,82’yi aşan Euro, saat 14:00 sularında 4,8314’ün üzerine çıkarak rekor tazeledi.

Euro hafta başından bu yana rekor kırmaya devam ediyor. Önce 4,75’i aşarak yükseliş sinyalini veren Euro, 4,83 rekorunu da kırdı!

Türk lirası Euro, dolar ve sterlin karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar 3,9196 ile 2017 yılının Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye gelirken, Euro 4,8314 ve sterlin 5,4773 ile tüm zamanların zirvesini gördü. Analistler dolar kurunda yükselişin devam etmesini beklerken, ekonomik görünümdeki bozulmanın etkisinin TL varlıklarında baskı oluşturmaya devam ettiğini vurguluyor.

Uzmanlar dolarda kısa vadede yükselişin devam edeceğini söylerken, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’ndan çarpıcı bir yorum geldi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Türk ekonomisinin daha önce de doların güçlenmesi durumlarından yara almadan çıktığını, bu seviyedeyken kimsenin dolar talep etmemesi gerektiğini, aksi takdirde çok ciddi zararlı çıkacaklarını söyledi. Ertem uyarısına; “Nasıl hızlı bir çıkış olduysa, hızlı bir normalleşme de olabilir.” şeklinde devam etti.

Euro Bölgesi’nde enflasyon %1,1 oranında gerileme kaydetti.

Açıklanan verilere göre; Euro Bölgesi’nde enflasyon Ocak ayında %1,3 olurken, Şubat’ta %1,1’e geriledi. TÜFE aylık bazda %0,2 ile piyasa beklentileri ile paralel yönde geldi. Analistler enerji fiyatları ile işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüşün enflasyonda gerilemeye sebep olduğunu belirtti. Çekirdek enflasyonda beklentilerle aynı yönde gelerek %1 artış gösterdi. Avrupa Birliği’nin yıllık enflasyonu Ocak ayında %1,6 iken, Şubat’ta %1,3’e geriledi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın