Paylaşım
in G+

Euro/TL 4,68’i Geçerek Tarihi Rekorunu Tazeledi!


 

Euro kuru 22 Kasım'da kırdığı 4,67 rekorunu geride bıraktı ve 4,68 seviyesini aştı. Yeni rekorun detayları haberimizde...

Euro kuru iki gündür süren sakinliğini bozdu ve tarihi zirveyi yeniledi. Güne yükselişle başlayan Euro/TL saat 12:10’da 4,6814 seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yükseğini gördü. Analistler, Avrupa’da siyasi belirsizliğin devam etmesine rağmen, makroekonomik verilerin Euro’yu desteklemeye devam ettiğini belirtti.

Euro, haftanın son işlem gününe yükselişle başladı ve erken saatlerde tarihi rekorunu tazeledi.

Günün ilk yarısı tamamlanmaya yakın Euro’dan yeni bir rekor daha geldi. Avrupa bölgesinden gelen makroekonomik veriler Euro’yu destekledi. Kur bugün 4,6814’e çıkarak bir kez daha rekor kırdı. Son olarak 22 Kasım tarihinde 4,6772 seviyesine yükselmişti. Dolar kuru ise dünkü kayıplarını geri alarak 3,93’e yükseldi.

Piyasalar ABD’de Reza Zarrab davasına ilişkin gelişmeleri takip ederken, analistler 2018’nin Euro yılı olacağını ifade ediyor.

Küresel anlamda Türk lirasındaki değer kaybı ve satış baskısı devam ediyor. Bir yandan da AB, ABD ve NATO ile olan ilişkilerimizdeki gerilim takip ediliyor. ABD doları için 2017 yılı oldukça verimli geçti. Söz konusu para birimi sadece Türk lirası karşısında değil, Euro başta olmak üzere birçok önemli, para birimi karşısında da rekor seviyelere ulaştı.

Fakat analistler, önümüzdeki yıl aynı güzel tablonun sergilenmeyeceğini düşünüyor. Euro için ise 2018 yılının oldukça iyi geçeceği öngörülüyor. Euro’nun dolar karşısında güçleneceği ve 2018 yılına damgasını vuracağı tahmin ediliyor.

İsviçreli yatırım bankası USB, Euro’nun Amerikan dolarını geride bırakacağını bildirdi.

Banka tarafından yayınlanan raporda, Euro’nun hala ucuz olduğu ve güçlü büyümenin değerlenmeyi hızlandıracağından bahsedildi. Banka yetkililerinin tahminlerine göre, Euro 2018 yılında Kanada doları ve Japon yeni karşısında güçlenecek. Şartlar ne olursa olsun, doları da oyunun dışında bırakacağına inanılıyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı