Yatırım yapmaya başla!

Euro/TL 4,53’ü Geçerek Tüm Zamanların Zirvesini Gördü!

Güne yatay başlayan döviz kurlarından, öğle saatleri itibariyle yeni rekorlar geldi. Euro 4,53'ü geçerek tarihi rekorunu tazeledi!
Euro/TL 4,53’ü Geçerek Tüm Zamanların Zirvesini Gördü!

Haftanın ilk işlem gününe 4,49 seviyesinden başlayan Euro, 4,5317’yi görerek tarihi rekorunu tazeledi. Euro/TL saat 15:53 itibariyle 4,5282 bandından işlem görüyor. Dolardaki yükselişten destek bulan Euro, 8 Kasım tarihinde 4,5239 ile zirveyi görmüştü. Bugün geldiği seviye ile rekorunu yenilemiş oldu.

Döviz piyasaları haftaya yatay bir başlangıç yapsa da öğle saatlerinde başlayan hareketlilik yeni rekorların gelmesini sağladı.

Euro/TL 4,53’ü geçerken, dolar da 3,89 seviyesine yaklaştı. Cari açık verileri öncesinde 3,86 seviyesinde gezinen dolar kuru, verilerin beklentilerin üzerinde gelmesiyle önce 3,85’e geriledi ancak daha sonra yükselişe geçti. Öğle saatlerinde yükselişini hızlandıran dolar 3,88’i geçerek, 3,89 seviyesini test etti. Kur şu dakikalarda 3,8846 bandından işlem görüyor.

Euro kuru için değerlendirme yapan analistler, 4,50 seviyesinin destek noktası olarak görüldüğünü belirtti.

Uzmanlara göre Euro 4,50 seviyesinde kalmakta ısrarcı olursa, yukarı yönde tepki vermeye devam edebilir. Kurdaki bu yükseliş 4,55 seviyesinin çok uzak olmadığını gösteriyor. Ancak buna karşın geri çekilmeler ve 4,50 seviyesinin altındaki kapanışlar satış baskısı açısından oldukça önemli.

IMF’nin yayımladığı Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu‘nda, Avrupa ülkelerine yönelik tespit ve değerlendirmeler yapıldı.

IMF’nin değerlendirmeye aldığı Avrupa ülkeleri arasında Türkiye de bulunuyor. Raporda Avrupa ülkelerinin ekonomilerinde güçlenme olduğu bildirildi. Buna ek olarak söz konusu bölge ülkelerinin gayri safi yurt içi hasılalarının, 2017 yılında %2,4, 2018 yılında ise %2,1 oranında büyüme göstereceği yönünde tahminlerde bulunuldu.

Avrupa ülkelerinde artan iç talebin ve yatırımlar sayesinde hızlanan büyümenin, küresel ekonomiye ciddi katkı sağladığı belirtildi.

Yayımlanan raporda, 2016-2017 yıllarında küresel ekonomiye ABD ve Çin kadar, Avrupa ülkelerinin de büyük katkı sağladığına yer verildi. Ücretlerin artmaya başladığı ülkelere parasal normalleşmeye geçilmesi tavsiye edilirken; Belçika, İtalya, Fransa, Portekiz, Birleşik Krallık ve İspanya yüksek kamu borcunu azaltması gereken ülkeler arasında gösterildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum