Yatırım yapmaya başla!

Euro’nun Şovu Daha Yeni Başlıyor!

Euro'daki yükseliş trendinin daha yeni başlıyor olabileceği görüşleri, bugünün en büyük gündem konularından birisi oldu. İşte yapılan yorumlar:
Euro’nun Şovu Daha Yeni Başlıyor!

Nefesler tutulmuş bir şekilde beklenen AMB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları, Euro’ya istediği gücü verdi. Dünkü faiz toplantısının ardından Draghi’nin tatmin edici açıklamaları ile yükselişe geçen Euro, doları alt etmeyi başardı. Para birimindeki bu güçlü yükseliş ise “her şey daha yeni başlıyor” söylemlerinin güçlenmesine neden oldu.

Perşembe günü gerçekleşen AMB faiz toplantısında değişikliğe gidilmedi. Toplantı sonrasında Draghi tarafından yapılan açıklamalar ise beklentiler dahilinde geldi.

Draghi'nin Açıklamaları Beklentileri Karşıladı

Mario Draghi; politika yapıcıların, ücretlerin ve fiyatların iyileşen ekonomik büyümeye uyum sağlamasını beklediğinden bahsetti. Euro ise bu açıklamalarla yükselişe geçti.

Euro son iki yılın zirvesine tırmanırken, doları alt etti. EUR/USD paritesi 1,1496 dolardan 1,1656 dolara kadar yükseldi. EUR/TRY paritesi ise 4,12 liradan işlem görüyor.

Euro İki Yılın Zirvesinde

Draghi’nin açıklamalarındaki önemli noktalardan birisi de Eylül veya Ekim ayında parasal genişlemenin azaltılacağı oldu. Bu şahin açıklamalarla birlikte Euro, yükseliş trendini sürdürdü.

Eğer Draghi güvercin açıklamalar yapsaydı, Euro yeniden düşüşe geçecekti. Ama Draghi, Avrupa kıtasında reflasyonist güçlerin deflasyonist olanların yerini aldığını açıkladı.

Draghi Şahin Açıklama Yaptı

Londra’da bulunan Commonwealth Bank of Australia’nın kıdemli döviz ve faiz stratejisti Peter Kinsella ise Draghi’nin açıklamalarını yorumladı. Kinsella’nın yayınladığı notta; Euro’nun gerekli itici gücü aldığını ve zırhlı bir yükselişe geçtiğini belirtti. Bu nedenle de yükselişin durmayacağını belirtti. Kinsella’nın notunda yer alan bu açıklamalar ise Euro’daki şovun daha yeni başladığını gösterdi.

Kinsella; “her şey Euro’nun lehine” diyerek, artan portföy girişleri, değişen para politikası ve siyasi risklerin iyileşmesine dikkat çekti.

Her Şey Euro Lehine

U.S Bank Private Client Group Yatırım Başkanı Bill Northey ise bazı bilgilerin Draghi’nin açıklamasında yer almamasına rağmen şahin bir algı oluşturduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum