Yatırım yapmaya başla!

Euro, Mario Draghi ve Almanya ile Atağa Geçti

Bugün yurt dışı gündeminin en önemli iki maddesinden destek bulan Euro, dolar karşısında atağa geçti. İşte detaylar;
Euro, Mario Draghi ve Almanya ile Atağa Geçti

Almanya’dan gelen güçlü PMI verisi ve Mario Draghi’nin konuşmaları, EUR/USD paritesini yukarı yönlü hareket ettirdi. Gün içi en düşük seviyesi olan 1.1740 dolardan % 0,1 oranında yükselerek 1.1778 doları kaydetti. Almanya’da imalat ve hizmet sektörlerinin her ikisi de Ağustos ayında beklentilerin üzerinde geldi. Draghi’nin konuşmaları da Euro yükselişini hızlandırdı.

Euro Bölgesi’nde imalat PMI verisi, yavaşlama beklentilerine karşı 2 ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Euro kurları ise veri ile yükselişe geçti.

İmalat Verisi Beklentileri Aştı

EUR/USD paritesi, % 0,2 oranında yükselişle 1.1785 dolardan işlem görürken; Euro/TL kuru, % 0,31 oranında yükselişle 4.1247 liradan alıcı buluyor.

Euro Kurları Yükselişe Geçti

IHS Markit tarafından açıklanan veriye göre; Euro Bölgesi imalat PMI verisi, Ağustos ayında bir önceki ayda görülen 56,6 seviyesinden 57,4 seviyesine yükseldi. Böylece iki ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Beklentiler ise imalat sektörünün yavaşlayacağına işaret ediyordu.

AMB Başkanı Mario Draghi’nin Almanya Lindau’da yaptığı konuşmada, Euro’ya yönelik hiçbir endişeden bahsetmemesi, para biriminin güçlenmesini sağladı.

Mario Draghi Lindau'da Konuştu

Draghi’nin Euro ile ilgili bir yorum yapmamasına bağlı olarak dolar karşısında yükselişe geçti ve Türkiye saati ile 11 sularında 1.1790 dolardan işlem gördü. Dün ise konferans gerginliği ile düşüşe geçmişti. Şimdi ise Jackson Hole konferansında, Mario Draghi’nin para politikası ile ilgili yorum yapıp yapmayacağı bekleniyor. Çoğunluk ise Draghi’nin konferansta para politikasından bahsetmeyeceğini düşünüyor.

Lindau konuşmasında Mario Draghi, yapılan araştırma çerçevesinde parasal genişlemenin ve sözlü yönlendirmenin başarılı olduğunu gösterdiğinden bahsetti.

Draghi Para Politikasının Başarısından Bahsetti

Draghi, bu iki konunun standart dışı para politikalarıyla birleştirildiği zaman etkisinin daha da artabileceğini vurguladı. Ayrıca para politikasının, her zaman yeni zorluklara karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Draghi’ye göre; son 10 yılda para politikası, regülasyon ve denetimde atılan politika adımları, dünyayı daha istikrarlı bir hale getirdi.

Dünya Daha İstikrarlı Bir Hale Geldi

Yeni mücadelelere karşı hazırlık yapmaya devam edilmesi gerektiğini de belirten AMB Başkanı, kredi daralmasının etkilerinin ABD ve Avrupa Birliği’nde farklılaştığını da sözlerine ekledi. Buna bağlı olarak “finansal krizlerde stratejik tamamlayıcılar artabilir” yorumunu da yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum