Yatırım yapmaya başla!

Euro Mario Draghi’nin Para Politikası Açıklamalarıyla Yükseliyor

Euro cephesinde merakla beklenen açıklamalar geliyor ve Draghi'nin açıklamalarından destek bularak yükseliyor. İşte detaylar:
Euro Mario Draghi’nin Para Politikası Açıklamalarıyla Yükseliyor

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısı öncesinde yatırımcıların temkinli davranışları ile düşüşe geçen Euro, Draghi’nin açıklamalarıyla yükselişe geçti. Faizlerde değişikliğe gidilmemesi kararı ile Euro, dolar karşısında zayıfladı. AMB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarıyla birlikte ise yeniden yukarı yönde hareket etmeye başladı.

Mario Draghi, varlık alımlarının en az Aralık ayına kadar devam edeceğini söyledi. Ayrıca enflasyonda sürdürülebilir toparlanma görülmeden alımlar azaltılmayacağını ifade etti.

Varlık Alımları Aralık Ayına Kadar Devam

Açıklanan son verilerin Euro Bölgesi ekonomisinde güçlenmeye işaret ettiğini dile getiren Draghi, enflasyon baskılarının durgun olduğunu belirtti. Aynı zamanda “önemli miktarda genişlemeye ihtiyaç duyuluyor,” sözlerini kullandı.

Euro Bölgesi'nde Güçlü Büyüme

Büyümeye yönelik risklerin ise büyük ölçüde dengelendiğine dikkat çekti. Küresel ekonomilerdeki toparlanmanın da ticaret ve ihracatı desteklediğini vurguladı.

AMB başkanı, enflasyonda görülen son düşüşün, düşük enerji fiyatlarından kaynaklandığını açıkladı ve manşet enflasyonun önümüzdeki aylarda dalgalanacağını belirtti.

Enflasyonda Görülen Düşüş

Çekirdek enflasyonun yukarı yönlü hareketinin, ikna edici bir trende işaret etmediğini belirten Draghi, orta vadede kademeli olarak yükseleceğini düşündüğünü söyledi. Finansman şartlarının ise büyük bir destekleyici olduğunu vurguladı. Para politikasında değişikliklerine yönelik görüşmelerin ise sonbahara kadar yapılacağını ifade etti.

Draghi, “sonunda güçlü toparlanmayı deneyimliyoruz,” diyerek, sıkı finansman koşullarının merkez bankasının istediği en son şey olduğuna dikkat çekti.

Draghi Güçlü Büyümeyi Deneyimliyoruz

AMB, beklentiler doğrultusunda faiz oranlarını değiştirmezken, varlık alımlarının 2017 yılının sonuna kadar ve aylık 60 milyon Euro seviyesinde devam edeceğini açıkladı. Aynı zamanda gerekli görülmesi halinde varlık alım programının uzatılabileceği de belirtiliyor.

Draghi, varlık alımlarının azaltılma yani tapering senaryolarının tartışılmadığını da açıkladı. Ayrıca yapısal reformların hayata geçirilmesi gerektiği söylemlerini tekrarladı.

Tapering Senaryoları Tartışılmadı

AMB Temmuz toplantısında faiz oranlarını ve varlık alım programını 60 milyar Euro’da tuttu. Politika faizini sıfırda, mevduat faizini yüzde eksi 0,40 oranında bıraktı. Marjinal fonlama faizi ise yüzde 0,25 oranında sabit kaldı. Merkez bankasının yönetim kurulu, faiz oranlarının uzun süre daha mevcut seviyelerde kalacağını belirtirken, durumun kötüleşmesi halinde parasal genişlemenin boyutunun ve süresinin arttırılabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum